Rygte: Start-knap i Windows udskudt - så lang tid skal du vente

Microsoft har angiveligt udskudt relanceringen af Start-menuen i Windows 8. Se her hvor langt tid du kan komme til at vente.

Artikel top billede

Det længe ventede comeback til Start-menuen i Windows kan meget vel lade vente på sig.

Ifølge den normalt veloplyste Microsoft-blogger Mary Jo Foley har Microsoft nemlig udskudt relanceringen af Start-menuen til engang i 2015.

Egentlig var det planen, at Start-menuen skulle vende tilbage med en planlagt opdatering i august, men disse planer er nu ifølge Mary Jo Foley blevet ændret.

Planen er nu, at Start-menuen skal leveres med den næste store opgradering af Windows, der for tiden udvikles under arbejdstitlen Threshold.

Den kan du læse mere om her: Her er tidspunktet for Microsofts lancering af Windows 9.

Ingen officiel tidsplan

Microsoft har ikke officielt meddelt det mindste om tidsplanen for relancering af Start-menuen, men har dog bedyret, at Start-menuen vil komme på et tidspunkt.

Selskabet fremviste dog for nylig på selskabets udvikler-konference Build en arbejds-prototype af den nye menu. Den kan du se her.

Microsoft udgav for et par måneder siden Windows 8.1 Update 1 med en række interessante nyheder, som du kan se her - men altså uden Start-menuen.

Der spekuleres i, at en af grundene til, at Microsoft vil vente med relanceringen af Start-menuen, indtil Threshold (aka Windows 9) ser dagens lys, er, at selskabet i givet fald vil kunne opkræve penge for opgraderingen, mens mindre opdateringer som udgangspunkt bliver leveret kvit og frit.

Vil man ikke vente, er det allerede i dag muligt at installere en række uofficielle Start-mennuer i Windows 8.

De tæller blandt andet Start8, Pokki og Classic Shell 4.0.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS