Rygte: Start-knap i Windows udskudt - så lang tid skal du vente

Microsoft har angiveligt udskudt relanceringen af Start-menuen i Windows 8. Se her hvor langt tid du kan komme til at vente.

Artikel top billede

Det længe ventede comeback til Start-menuen i Windows kan meget vel lade vente på sig.

Ifølge den normalt veloplyste Microsoft-blogger Mary Jo Foley har Microsoft nemlig udskudt relanceringen af Start-menuen til engang i 2015.

Egentlig var det planen, at Start-menuen skulle vende tilbage med en planlagt opdatering i august, men disse planer er nu ifølge Mary Jo Foley blevet ændret.

Planen er nu, at Start-menuen skal leveres med den næste store opgradering af Windows, der for tiden udvikles under arbejdstitlen Threshold.

Den kan du læse mere om her: Her er tidspunktet for Microsofts lancering af Windows 9.

Ingen officiel tidsplan

Microsoft har ikke officielt meddelt det mindste om tidsplanen for relancering af Start-menuen, men har dog bedyret, at Start-menuen vil komme på et tidspunkt.

Selskabet fremviste dog for nylig på selskabets udvikler-konference Build en arbejds-prototype af den nye menu. Den kan du se her.

Microsoft udgav for et par måneder siden Windows 8.1 Update 1 med en række interessante nyheder, som du kan se her - men altså uden Start-menuen.

Der spekuleres i, at en af grundene til, at Microsoft vil vente med relanceringen af Start-menuen, indtil Threshold (aka Windows 9) ser dagens lys, er, at selskabet i givet fald vil kunne opkræve penge for opgraderingen, mens mindre opdateringer som udgangspunkt bliver leveret kvit og frit.

Vil man ikke vente, er det allerede i dag muligt at installere en række uofficielle Start-mennuer i Windows 8.

De tæller blandt andet Start8, Pokki og Classic Shell 4.0.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Octocube Games ApS

CIFI Developer

Region Sjælland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse