Nu skal du udskifte Skype

Microsoft sender ældre udgaver af Skype på pension. Se hvilke versioner, der ikke længere vil fungere.

Artikel top billede

Kodefabrikken fra Redmond har valgt at sende ældre udgaver af kommunikationsprogrammet Skype på pension.

Det skriver firmaet på denne blog.

Det handler om versionerne fra 6.13 og ældre til Windows samt 6.14 og ældre ufgaver til Mac.

På Skype-bloggen peger Microsoft på, at den nye version har en række forbedringer, blandt andet muligheden for at sende og modtage beskeder selv om man er offline.

Nøjagtig hvornår de gamle versioner sendes i graven siger virksomheden ikke noget om, men skriver, at udskiftningen vil ske i løbet af de kommende måneder.

Video: Se hvordan Skypes simultanoversætter virker i praksis

Den danske klient

Herhjemme kan vi bryste os af, at det populære program egentlig stammer fra Danmark - eller i det mindste halvt fra Danmark, i form af Janus Friis - og halvt fra Sverige, da den anden del af ide-duoen stammer fra broderlandet, og hedder Niklas Zennström.

Tjenesten blev solgt til auktionshuset eBay i september 2005 for cirka 15 milliarder kroner og siden solgt videre til Microsoft for 45 milliarder kroner i 2011.

Den nye version af Skype kan hentes her.

Læs også:

Officielt: Microsoft køber Skype for gigant-beløb

Skype indfører Star Trek-teknologi: Sådan kan du tale kinesisk

Det danske sprog er truet af digital udryddelse

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Jet Time A/S

Dataanalytiker (Data Analyst)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos