Nu skal du udskifte Skype

Microsoft sender ældre udgaver af Skype på pension. Se hvilke versioner, der ikke længere vil fungere.

Artikel top billede

Kodefabrikken fra Redmond har valgt at sende ældre udgaver af kommunikationsprogrammet Skype på pension.

Det skriver firmaet på denne blog.

Det handler om versionerne fra 6.13 og ældre til Windows samt 6.14 og ældre ufgaver til Mac.

På Skype-bloggen peger Microsoft på, at den nye version har en række forbedringer, blandt andet muligheden for at sende og modtage beskeder selv om man er offline.

Nøjagtig hvornår de gamle versioner sendes i graven siger virksomheden ikke noget om, men skriver, at udskiftningen vil ske i løbet af de kommende måneder.

Video: Se hvordan Skypes simultanoversætter virker i praksis

Den danske klient

Herhjemme kan vi bryste os af, at det populære program egentlig stammer fra Danmark - eller i det mindste halvt fra Danmark, i form af Janus Friis - og halvt fra Sverige, da den anden del af ide-duoen stammer fra broderlandet, og hedder Niklas Zennström.

Tjenesten blev solgt til auktionshuset eBay i september 2005 for cirka 15 milliarder kroner og siden solgt videre til Microsoft for 45 milliarder kroner i 2011.

Den nye version af Skype kan hentes her.

Læs også:

Officielt: Microsoft køber Skype for gigant-beløb

Skype indfører Star Trek-teknologi: Sådan kan du tale kinesisk

Det danske sprog er truet af digital udryddelse

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S