Video: Se hvordan Skypes simultanoversætter virker i praksis

En ny funktion i Skype skal sørge for, at du kan kommunikere på arabisk, kinesisk eller spansk, uden at du kan tale et eneste ord af de fremmede sprog. Chat-programmet skal simultantolke dine samtaler. Se hvordan det spænder af.

Artikel top billede

Dump: Youtube.

I slutningen af maj løftede Microsoft sløret for en ny funktion i chat-programmet Skype, som virksomheden erhvervede sig tilbage i 2011 for en anseelig sum kontanter.

Læs mere her: Officielt: Microsoft køber Skype for gigant-beløb

Programmet skal nu oversætte dine talte ord til andre sprog i realtid, så du kan kommunikere med alverdens folkeslag uden at slå over i andre sprog end dansk.

Betaversionen af den løsning skal ifølge Microsoft være klar til test i slutningen af 2014.

Masser af brugere i butikken

Der er omkring 300 millioner brugere af Skype, og det nye tiltag skal lokke endnu flere ind i Microsofts univers, der kæmper fra hus til hus om brugerne mod konkurrenter som Facebook, Google og de nyere opkomlinge som Snapchat.

Ifølge Microsoft har selskabet arbejdet i et årti på at udvikle teknologien, som de kalder Deep Neural Networks, og nu skal den altså afprøves.

I demovideoen kan du se, hvordan det skal tage sig ud i praksis.

Ikke en god track record

Fint ser det ud på video, men vi tillader os dog at sidde med en smule skepsis - baseret på tidligere erfaringer - når oversætteren skal stå sin prøve i den virkelige verden.

Spørgsmålet er nemlig, om computergenererede oversættelser fortsætter med at være en smule ubehjælpsomme, eller om Microsoft har fundet de vises sten.

Microsoft er i øvrigt langtfra det eneste firma, der har forsket i oversættelser.

Også selskaber som IBM og Google arbejder heftigt på at realtids-oversætte dine danske gloser til alverdens sprog.

Læs også:

Officielt: Microsoft køber Skype for gigant-beløb

Skype indfører Star Trek-teknologi: Sådan kan du tale kinesisk

Det danske sprog er truet af digital udryddelse

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS