Video: Se hvordan Skypes simultanoversætter virker i praksis

En ny funktion i Skype skal sørge for, at du kan kommunikere på arabisk, kinesisk eller spansk, uden at du kan tale et eneste ord af de fremmede sprog. Chat-programmet skal simultantolke dine samtaler. Se hvordan det spænder af.

Artikel top billede

Dump: Youtube.

I slutningen af maj løftede Microsoft sløret for en ny funktion i chat-programmet Skype, som virksomheden erhvervede sig tilbage i 2011 for en anseelig sum kontanter.

Læs mere her: Officielt: Microsoft køber Skype for gigant-beløb

Programmet skal nu oversætte dine talte ord til andre sprog i realtid, så du kan kommunikere med alverdens folkeslag uden at slå over i andre sprog end dansk.

Betaversionen af den løsning skal ifølge Microsoft være klar til test i slutningen af 2014.

Masser af brugere i butikken

Der er omkring 300 millioner brugere af Skype, og det nye tiltag skal lokke endnu flere ind i Microsofts univers, der kæmper fra hus til hus om brugerne mod konkurrenter som Facebook, Google og de nyere opkomlinge som Snapchat.

Ifølge Microsoft har selskabet arbejdet i et årti på at udvikle teknologien, som de kalder Deep Neural Networks, og nu skal den altså afprøves.

I demovideoen kan du se, hvordan det skal tage sig ud i praksis.

Ikke en god track record

Fint ser det ud på video, men vi tillader os dog at sidde med en smule skepsis - baseret på tidligere erfaringer - når oversætteren skal stå sin prøve i den virkelige verden.

Spørgsmålet er nemlig, om computergenererede oversættelser fortsætter med at være en smule ubehjælpsomme, eller om Microsoft har fundet de vises sten.

Microsoft er i øvrigt langtfra det eneste firma, der har forsket i oversættelser.

Også selskaber som IBM og Google arbejder heftigt på at realtids-oversætte dine danske gloser til alverdens sprog.

Læs også:

Officielt: Microsoft køber Skype for gigant-beløb

Skype indfører Star Trek-teknologi: Sådan kan du tale kinesisk

Det danske sprog er truet af digital udryddelse

Annonce

Unik System Design A/S

Product Owner – AI-First Property Management

Sydjylland

Københavns Universitet

Platform Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra itavis

AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,