Ny Skype bindes sammen med Microsofts genistreg

Den nye version af Skype kobles sammen med den største og mest spektakulære nyhed i Windows Phone 8.1. Du får adgang til en personlig assistent.

Artikel top billede

Skype er netop kommet i nye versioner.

Den, der er rettet mod Windows Phone 8.1, byder på en ekstra overraskelse i form af den digitale assistent, som Microsoft har døbt Cortana.

Det er ikke mindst på grund af netop Cortana, at springet fra Windows Phone 8 til Windows Phone 8.1 bliver stort.

Microsoft har nemlig indbygget en digital, stemmestyret og personlig assistent, som er integreret meget dybt i operativsystemet.

Den første fremvisning af assistenten, som Computerworld var vidne til på Microsoft Build i april, var ganske imponerende.

Specielt overrasker den måde, hvorpå Microsoft har forbundet personlige oplysninger, kontakter, apps og data til en talende enhed.

Assistenten læser dine mails

Ideen er at samle informationer om brugeren og benytte dem som grundlag til at gøre assistenten mere og mere intelligent.

Det gør man gennem at samle data om den daglige brug af telefonen, men også ved at give adgang til indhold i dine mails og dokumenter.

Sidst men ikke mindst kobles assistenten sammen med søgemaskinen Bing for at hente nye informationer fra nettet.

På den måde opbygger Cortana både et detaljeret billede af brugeren og har mulighed for at hente eksterne guldkorn fra nettet.

Så helt praktisk kan man sige til sin telefon, at den skal oprette en aftale i kalenderen på lørdag klokken ti eller bede om et svar på, hvor mange kalorier der er i en banan.

Disse funktioner kan nu også anvendes i Skype, hvor du eksempelvis kan sige til programmet, at det skal ringe til en af dine kontakter.

Den nye version af Skype kan hentes i Windows Store. Det er kun versionen til Windows 8.1, der understøtter Cortana.

Om Cortana kommer i en dansksproget udgave er tvivlsomt.

Lukker for gamle versioner

Microsoft lukker i øvrigt for de ældre versioner af Skype. Det kan du læse mere om her.

En anden funktion i Skype skal sørge for, at du kan kommunikere på arabisk, kinesisk eller spansk, uden at du kan tale et eneste ord af de fremmede sprog.

Chat-programmet skal simultantolke dine samtaler.

Læs også:
Officielt: Microsoft køber Skype for gigant-beløb

Skype indfører Star Trek-teknologi: Sådan kan du tale kinesisk

Her er business-funktionerne i Windows Phone 8.1

Læses lige nu

    Annonce

    HusCompagniet A/S

    Senior data engineer

    Københavnsområdet

    HusCompagniet A/S

    Senior data engineer

    Københavnsområdet

    LB Forsikring

    Afdelingschef for IT ServiceDesk

    Københavnsområdet

    Paychex Europe

    Seniorudvikler til Danløn

    Københavnsområdet

    Event: Årets CIO 2027

    Andre events |

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    3. juni 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S