Ny Skype bindes sammen med Microsofts genistreg

Den nye version af Skype kobles sammen med den største og mest spektakulære nyhed i Windows Phone 8.1. Du får adgang til en personlig assistent.

Artikel top billede

Skype er netop kommet i nye versioner.

Den, der er rettet mod Windows Phone 8.1, byder på en ekstra overraskelse i form af den digitale assistent, som Microsoft har døbt Cortana.

Det er ikke mindst på grund af netop Cortana, at springet fra Windows Phone 8 til Windows Phone 8.1 bliver stort.

Microsoft har nemlig indbygget en digital, stemmestyret og personlig assistent, som er integreret meget dybt i operativsystemet.

Den første fremvisning af assistenten, som Computerworld var vidne til på Microsoft Build i april, var ganske imponerende.

Specielt overrasker den måde, hvorpå Microsoft har forbundet personlige oplysninger, kontakter, apps og data til en talende enhed.

Assistenten læser dine mails

Ideen er at samle informationer om brugeren og benytte dem som grundlag til at gøre assistenten mere og mere intelligent.

Det gør man gennem at samle data om den daglige brug af telefonen, men også ved at give adgang til indhold i dine mails og dokumenter.

Sidst men ikke mindst kobles assistenten sammen med søgemaskinen Bing for at hente nye informationer fra nettet.

På den måde opbygger Cortana både et detaljeret billede af brugeren og har mulighed for at hente eksterne guldkorn fra nettet.

Så helt praktisk kan man sige til sin telefon, at den skal oprette en aftale i kalenderen på lørdag klokken ti eller bede om et svar på, hvor mange kalorier der er i en banan.

Disse funktioner kan nu også anvendes i Skype, hvor du eksempelvis kan sige til programmet, at det skal ringe til en af dine kontakter.

Den nye version af Skype kan hentes i Windows Store. Det er kun versionen til Windows 8.1, der understøtter Cortana.

Om Cortana kommer i en dansksproget udgave er tvivlsomt.

Lukker for gamle versioner

Microsoft lukker i øvrigt for de ældre versioner af Skype. Det kan du læse mere om her.

En anden funktion i Skype skal sørge for, at du kan kommunikere på arabisk, kinesisk eller spansk, uden at du kan tale et eneste ord af de fremmede sprog.

Chat-programmet skal simultantolke dine samtaler.

Læs også:
Officielt: Microsoft køber Skype for gigant-beløb

Skype indfører Star Trek-teknologi: Sådan kan du tale kinesisk

Her er business-funktionerne i Windows Phone 8.1

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen