Rygter om kommende Google-telefon: Dette firma vil lave den næste Nexus

Nye rygter går på, at et nyt firma overtager Nexus-linjen - og at det bliver en noget større model end tidligere.

Artikel top billede

Da der endnu ikke er nogle billeder af "Shamu", illustrerer vi historien med et billede fra Nexus 5.

Der har længe været en række rygter om Googles Nexus-brand, en serie af telefoner fra forskellige producenter, som skal vise den "rigtige" Android:

Ville serien blive overtaget af en ny "Android Silver"-serie, hvem skal overtage Nexus-linjen, og hvordan bliver den så?

Først kom LG ud med en forklaring om, at de ikke længere skulle producere en Nexus-model - og efterfølgende nægtede de overhovedet at havde haft planer fra starten - og samtidig kom det frem, at HTC er i færd med at bygge en ni-tommer tablets i med Nexus-mærket på bagsiden.

Og nu peger rygterne så på, at det er Motorola, som Google giver stafet-pinden til.

Det fortæller Android Police, som har fået adgang til en række dokumenter om telefonen, men endnu ikke billeder eller et egentligt fysisk projekt.

Det er vigtigt at understrege, at det er rygter, men Android Police har et godt renommé for at ramme rigtigt med dets oplysninger, og Android Police er også sikre på, at oplysninger om telefonens eksistens er god nok.

5,9 tommer stor
Motorola skulle ifølge de dokumenter, som det amerikanske site har fået fingre i, være i færd med at udvikle en enhed sammen med Google kaldet "Shamu".

Telefonen skulle ende med at have en 5,9-tommer stor skærm af ukendt opløsning og en fingeraftryksskanner.  

Den skulle også have en speciel form for opladningssystem, som gør, at den kan oplade på ganske kort tid.

"Shamu" skulle efter sigende komme ud i en november-release - cirka samme tid som det forventes, at Android L for alvor kommer ud til forbrugerne - og samme tid som HTC's føromtalte "Volantis" 9-tommer Nexus-tablet vil komme på markedet. 

Dette er endnu kun rygter, men det er interessant at se, at det er Motorola, som Google giver stafetpinden til efter LG, der står for den anmelderroste Nexus 5, en af de bedste Android-telefoner på markedet.

Motorolas mobilenhed blev tilbage i januar solgt fra Google til kinesiske Lenovo.

Læs også:

Test: Den bedste Google-telefon nogensinde

Test: Gennemført lækker Android-tablet

Rygterne om Nexus' død er vildt overdrevet 

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics