Denne teknologi skal give din mobil meget bedre batterilevetid

En ny generation batterier kan komme både mobilbrugere og elbil-ejere til gode. Levetiden for batterierne bliver mange gange større.

Artikel top billede

(Foto: Foto: StoreDot)

Smarte mobiler kan et hav af ting, så længe der er strøm på batteriet.

Men er der en ting, smartphones stadig er ganske ringe til, så er det netop batterilevetiden.

Er du en ivrig telefonbruger, så har du sikkert oplevet, at batteriet ikke engang kan holde én dag.

Derfor går jagten da også på at skabe bedre løsninger til lagring af strøm, og nu ser det ud til, at forskere ved det anderkendte Stanford-universitet er på vej med en ny og billig batteriteknologi, der potentielt giver op til fem gange så meget power i lommen.

Både til bil, telefon og bærbar

Ifølge websiden Engadget har en forskerhold ved Stanford University udviklet en ny metode til at bygge litium-ion-batterier, som er langt mere effektiv.

Teknologien kan angivelig isolere det ustabile stof litium på en bedre måde, der medfører, at levetiden for batterierne forlænges.

I følge Steven Chu fra Stanford University, som i øvrigt tidligere har været energiminister i USA, vil de nye batterier fordoble eller tredoble levetiden for en moderne telefon.

En af forskerne bag projektet er endnu mere optimistisk. Har beretter om en potentiel femdobling af levetiden.

I denne video fortæller han op teknologien og dens muligheder.

Læs også:

Ny forskning: Oplad din telefon med vand

Få år ude i fremtiden: Sådan kan batterilevetiden på din bærbare øges til 50 timer

Microsoft arbejder på smartphone med en uges batteritid

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Kickstart din IT-karriere som IT-supporterelev på Flyvestation Aalborg

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk systemansvarlig / ingeniør inden for taktisk datalink

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job