Ny forskning: Oplad din telefon med vand

Amerikanske forskere har fundet ud af, hvordan små vanddråber, der er i stand til at optage og transportere elektrisk energi, faktisk kan udnyttes til at lade en telefon.

Artikel top billede

Sådan ser MIT-forskernes eksperiment ud, hvor det er lykkedes at få kondenserende vanddråber til at fremstille elektricitet. Foto: Nenad Miljkovic and Daniel J. Preston

Vand er normal ikke bedste venner med en mobiltelefon, men måske kan ny forskning vende op og ned på det.

Sidste år fandt forskere på MIT ud af, at vanddråber, der kondenserer og spontant springer frem og tilbage mellem specialbehandlede kobberplader, i processen optager en elektrisk ladning.

Nu har de samme forskere fremstillet et apparat, som kan ‘høste' og udnytte denne ladning til at fremstille elektricitet, skriver MIT News.

Forskerne indrømmer, at udbyttet er ganske beskedent - det vil tage cirka 12 timer at lade en mobiltelefon helt op - men hvis du befinder dig midt ude i junglen, hvor der ikke lige er en fungerende stikkontakt i nærheden, er det nu nok tilfredsstillende.

Det er nu i første omgang også i den slags omgivelser, at metoden vil fungerer bedst - altså hvor der er varmt og fugtigt.

Du kan læse mere om forskningsrfesultaterne her

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job