Ny forskning: Oplad din telefon med vand

Amerikanske forskere har fundet ud af, hvordan små vanddråber, der er i stand til at optage og transportere elektrisk energi, faktisk kan udnyttes til at lade en telefon.

Artikel top billede

Sådan ser MIT-forskernes eksperiment ud, hvor det er lykkedes at få kondenserende vanddråber til at fremstille elektricitet. Foto: Nenad Miljkovic and Daniel J. Preston

Vand er normal ikke bedste venner med en mobiltelefon, men måske kan ny forskning vende op og ned på det.

Sidste år fandt forskere på MIT ud af, at vanddråber, der kondenserer og spontant springer frem og tilbage mellem specialbehandlede kobberplader, i processen optager en elektrisk ladning.

Nu har de samme forskere fremstillet et apparat, som kan ‘høste' og udnytte denne ladning til at fremstille elektricitet, skriver MIT News.

Forskerne indrømmer, at udbyttet er ganske beskedent - det vil tage cirka 12 timer at lade en mobiltelefon helt op - men hvis du befinder dig midt ude i junglen, hvor der ikke lige er en fungerende stikkontakt i nærheden, er det nu nok tilfredsstillende.

Det er nu i første omgang også i den slags omgivelser, at metoden vil fungerer bedst - altså hvor der er varmt og fugtigt.

Du kan læse mere om forskningsrfesultaterne her

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet