Konnerup-selskab lever på bankernes nåde

Et af landets største investeringsselskaber med it som speciale, Dico, slider med enorm gæld og negativ egenkapital. Finansmanden Mikael Konnerup, som står bag Dico, har fået Danske Bank og Spar Nord Bank til at låne selskabet flere penge og lade gælden være rentefri.

Danmark er i fare for at miste endnu et af de markante ventureselskaber, som har specialiseret sig i it.

Både Brandts.com og Michael Mathiesens 2M Invest, begge tidligere børskæledægger, bragede ned, da dotcom-boblen brast, men hidtil har finansmanden Mikael Konnerup formået at holde sit investeringsselskab, Dico, i luften.

Det er dog tvivlsomt, hvor meget længere det går. Dico har en negativ egenkapital på over 180 millioner kroner, og selskabets samlede gældsforpligtigelser udgør over 212 millioner kroner.

Det viser det seneste regnskab, som Mikael Konnerup netop har afleveret til Erhvervs- og Selskabsstyrelsen.

Alligevel fortsætter driften af ventureselskabet, der blev oprettet for at hjælpe nye it-virksomheder i gang. Ledelse og bankforbindelser tror nemlig stadig på et it-opsving.

Selskabets fortsatte drift skyldes kontant støtte fra kreditorerne, som blandt andet omfatter Danske Bank og Spar Nord. Bankerne har nemlig indgået en aftale med Dico, der sikrer, at selskabet har penge nok til det næste års drift.

Forlængelsen sker for at undgå en gentagelse af historien med I-data, som var et selskab under Dicos vinger. Efter en succesfuld børsintroduktion i 1999 gik I-data senere konkurs med store tab til begge banker som følge.

Omlægger seks millioner kroner

- Vi har indgået en aftale med vore bankforbindelser om at omlægge seks millioner kroner af bankgælden til ansvarlig kapital, så vi i dag har fem millioner kroner at arbejde med, siger Jacob Hjortshøj, bestyrelsesformand i Dico.

Danske Bank og Spar Nord har i samme periode valgt at gøre Dicos gæld rentefri. Dico kom ud af 2003 med et underskud på 6,1 millioner kroner, hvilket er en markant forbedring i forhold til sidste år, hvor underskuddet landede på hele 177 millioner kroner.

- Vi har været hårdt ramt af nedgangen i it-markedet siden 2000. Vores porteføljevirksomheders værdiopgørelse blev sidste år ændret, hvilket resulterede i det skuffende resultat, siger Jakob Hjortshøj.

Dico havde ved årsafslutningen aktive investeringer i otte virksomheder, hvoraf de syv er it-vækstvirksomheder. Virksomhederne omsatte i 2003 for 490 millioner kroner og beskæftigede 425 medarbejdere.

Dico solgte i 2003 sin ejerandel i de fire selskaber Architrade, Bilwinco, DinWWW og Matriks IT. Salget gav dog ikke meget i kassen, men bidrog tværtimod med et minus på 300.000 kroner.

- Jeg tror på, at den negative udvikling vender. Det samme gør bankerne, så jeg er fortrøstningsfuld med hensyn til fremtiden, siger Dicos bestyrelsesformand.

Dicos største succes var investeringen i Jubii, som i 2000 blev solgt til svenske Spray, der senere blev opslugt af Lycos.

Resultaterne i selskabet har varieret voldsomt gennem årene. I 1999 bogførte Dico således et overskud på 284 millioner kroner.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS