Scribona fyrer efter nyt dansk kæmpe-tab

It-distributøren Scribona tabte 48 millioner kroner i Danmark sidste år og skærer nu yderligere 25 stillinger i to divisioner for at tilpasse den danske forretning. I alt er 40 procent af de ansatte fratrådt den danske virksomhed på 18 måneder.

Den danske division af den svenske hardware-distributør Scribona fik et underskud på knap 47,5 millioner kroner i 2003 og omstrukturerer nu to afdelinger for at tilpasse sig det danske marked.

14 medarbejdere er blevet fyret i forbindelse med, at Scribona lægger en række funktioner sammen i afdelingerne Distribution og Solutions.

Andre er blevet flyttet til andre afdelinger eller er ude af virksomheden af andre årsager, så i alt har Scribona i denne omgang skåret 25 stillinger væk.

Har holdt hårdt for

De to Scribona-divisioner har holdt hårdt for i bestræbelserne på at vende udviklingen i den danske forretning.

I alt er der de seneste 18 måneder skåret 67 stillinger væk, hvilket svarer til 40 procent af medarbejderne, forklarer landechef Jens Viggo Rasmussen.

Han fastholder dog, at udviklingen i den danske afdeling er positiv trods de dystre tal.

- Fordi vi har skåret så meget, begynder vi også at tjene bedre på det, som vi foretager os, men det afspejler tallene ikke endnu, siger han.

Presset er heller ikke kommet fra den svenske moderkoncern, der ellers gav Scribona Danmark særskilt opmærksomhed i det seneste årsregnskab på grund af de dårlige resultater, forklarer Jens Viggo Rasmussen.

- Vi har fulgt den aftale, vi har haft, og det her er en helt almindelig milepælsoperation, siger han.

Skarpere fokus

Men fokus skal rettes mere skarpt mod de særlige vilkår på det danske marked, og et af dem er, at de store kunder skal kunne henvende sig ét sted i Scribona, hvad enten de aftager Unix-servere eller bærbare pc?er.

Derfor giver det mening at skabe mere samarbejde mellem de to afdelinger, men der er ikke tale om en decideret sammenlægning, forklarer direktøren.

Samtidig har selskabet luget ud i ledelseshierakiet og har i dag ud over den administrerende direktør én markedsdirektør for de to divisioner under Jens Viggo Rasmussen.

Den hidtidige direktør for distributions-afdelingen, Jan K. Larsen, fratræder, mens direktøren for Solutions-divisionen, Poul Skræddergaard, får titel af "Director of Operations".

Omsætningen i den danske forretning blev på 1,6 milliarder kroner i 2003, hvilket er et lille fald i forhold til året før. Da var tabet i Danmark på knap 55 millioner kroner.

Tidligere på året frasolgte Scribona-koncernen sin Toshiba Document Solutions-forretning med 241 nordiske ansatte til producenten selv.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

It-løsninger | København

Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,