Computerworld mener: Film-afgift på internet er som en elendig b-film

Film-afgifter på internetforbindelser giver absolut ingen mening i 2014. Har den danske filmindustri slet ikke forstået, hvad internettet egentlig er?

Artikel top billede

Computerworld mener: En række fremtrædende folk fra den danske filmindustri har fået en lys idé: Danske internetleverandører skal betale penge til filmindustrien.

Det skal ske ved at indføre særlige film-afgifter på internetforbindelser, så danske teleselskaber - og dermed danske bredbåndskunder - den vej rundt kan bidrage til filmindustriens fremtid.

Det mest skræmmende er dog ikke, at der er folk fra filmindustrien, der på grund af barske økonomiske realiteter foreslår den slags afgifter.

Det er langt værre, at der også på Christiansborg findes en del politikere, der bakker op om konceptet.

Tilbage til fortiden?

Lad os bare slå det fast med det samme: At Danmark kan producere gode film og serier er noget, vi alle kan glæde os over og bakke op om.

Sådan skal det også gerne være fremover, og det er en af grundene til, at der findes støtteordninger inden for filmens verden, ligesom der gør for eksempelvis musikbranchen og mediebranchens vedkommende.

Men ingen brancher har krav på at fastholde fortiden.

Man kan ikke rulle tiden tilbage til Morten Korch-æraen eller bare til før årtusindskiftet, hvor det stadig var forbrugerne, der pænt måtte sidde stille og vente på, at nogen i - eksempelvis - musikindustrien fandt ud af, hvad innovation egentlig var for en fugl.

Heldigvis er musikindustrien i dag blevet klogere og har forstået, at internettet ikke er noget, man skal frygte - man skal omfavne det, bakke op om det og satse 100 procent på det.

Flere fremtrædende folk fra den danske filmindustri er endnu ikke nået frem til den erkendelse. 

At lægge en særlig film-afgift på internet-forbindelserne vil nemlig være det modsatte af at omfavne fremskridtet; det vil være at give det en kold skulder. 

I stedet bør de kreative film-folk - for dem er der masser af - komme ind i kampen og forstå at udnytte den verden af muligheder, internettet bringer på banen.

En verden af muligheder

Nye streaming-platforme skyder allerede frem og er med til gøre op med hele det traditionelle produktions- og distributions-apparat, som tidligere var en naturlov.

Det er klart, at danske produktioner kan få det svært i en amerikaniseret Netflix-tidsalder. Det er der nok meget få, der vil anfægte.

Men er løsningen at forsøge at lægge afgifter på internettet - og dermed bremse brugen af internettet?

Naturligvis ikke. Det er ikke bare himmelråbende naivt, det er som plottet i en elendig b-film med titlen: "Send flere penge."

Hele problemstillingen skal vendes rundt. Internettet er ikke problemet for den danske filmindustri, det er selve løsningen på problemerne.

Det kræver dog, at man i filmindustrien når frem til den erkendelse og begynder at bruge krudtet på innovative, digitale tiltag snarere end afgifts-modeller.

Kæmpe forandringer på vej

Betyder det så, at filmbranchen as we know it også vil være her om fem eller ti år, og at alle stillinger i branchen vil blive bevaret?

Nej, på ingen måde.

Det er det, der er så fantastisk. Det er det, der er udgangspunktet for nye danske film-eventyr.

Ingen aner, hvor rejsen ender, når helten drager afsted. Det er dog ganske sikkert, at det er på internettet, at skatten - og fremtiden - ligger gemt.

Læs også:

Nye krav om film-afgift på internet: Det skal det koste

Dansk telebranche: Film-afgift på internet vil være helt urimelig

Telefirmaer afviser film-afgift: Det er det rene vanvid

Efter hylen og skrigen i årevis: Nu elsker musikbranchen digitalisering

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen