Cloud computing står over for folkeligt gennembrud i Danmark

Knap halvdelen af danskerne benytter i dag cloud computing til privatforbrug. Selvom de færreste betaler for tjenesterne, bliver det alligevel vurderet, at der er tale om et folkeligt sky-gennembrud.

Artikel top billede

Omkring 2008 skyllede et nyt begreb ind over it-verdenen.

Cloud computing hed fænomenet, som siden har vokset sig større og stærkere hos den professionelle garde af danske it-brugere og virksomheder.

Men hvor mange danskere anvender egentlig cloud computing?

Det har Danmarks Statistik undersøgt i sin publikation 'It-anvendelse i befolkningen 2014'.

Her viser det sig, at 44 procent af online-danskere i alderen 16 til 74 år har gemt dokumenter på cloud-tjenester svarende til omkring 1,8 millioner danskere.

Ud af denne gruppe er det blot 19 procent svarende til knap 350.000, der betaler til cloud-tjenester som Dropbox og Amazon Cloud Drive, fremgår det af tallene hos Danmarks Statistik.

IDC: Folkeligt gennembrud
Computerworld har forelagt tallene for research manager Anders Elbak hos it-analysehuset IDC Nordic. 

"Jeg mener godt, at man kan tale om et folkeligt gennembrud for cloud computing," siger han.

Anders Elbak mener desuden, at andelen af betalende cloud-brugere er 'meget pænt', da de gratis services hele tiden udvider deres lagerplads til brugerne.

"Sammenligner man med streamingtjenester som Spotify og Netflix, ser man jo, at der er stor betalingsvillighed, forudsat at produkterne opfylder et reelt behov," forklarer han.  

Fordele og ulemper i skyen

Ikke overraskende er det den unge del af befolkningen, som oftest gør brug af internettets cloudtjenester.

To ud af tre mellem 16 og 34 år bruger cloudtjenester, mens det kun er hver femte i den ældre del af befolkningen, fremgår det af rapporten fra Danmarks Statistik.

De danske cloudbrugere fremhæver især tilgangen af filer fra forskellige enheder som den store gevinst ved clouds. Også beskyttelse mod tab af data og muligheder for at dele filer nævnes blandt de væsentligste årsager til at benytte sky-tjenester.

På den negative front fremhæver mere end hver tredje bruger, at hastigheden på tjenesterne er for langsom, at filformater på tværs af enheder ikke er kompatible, mens en tredjedel har haft tekniske serverproblemer i skyerne.

Cloudtjenesterne halter samtidig stadig langt bagefter e-mails, som 93 procent af den danske internetbefolkning ofte bruger.

65 procent benytter vedhæftede filer i mails som deres måde at dele filer på, mens det kun er 30 procent, der benytter clouds til at dele filerne med.

Læs også:
Vedhæftede filer eller ren cloud: Tør du bruge Microsofts nye mail-funktion?

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS