Blus på fiberforbindelsen: Superkabel kan levere 255 terabit per sekund

Tag den! Nyt fiberkabel kan tackle 255 terabit per sekund. Det er 20 gange hurtigere end de kabler, som vi anvender i dag.

Artikel top billede

Det er langt fra alle danskere, der kan få fiberforbindelse, men måske er der også værd at vente lidt endnu.

For der forskes stadig i teknologien, og nu har et hold forskere fra Holland sat ny rekord i overførselshastighed via et kabel.

Det er ved Eindhoven University of Technology, at man har formået at fremstille en ny type fiberoptisk kabel med en overførselshastighed, der får de gamle kabler til at stå tilbage som stædige mulddyr på en støvet grusvej.

255 terabit per sekund har holdet formået at proppe gennem lyskablet. De kabler, vi anvender i dag, er ifølge universitetet på fire til otte terabit per sekund.

Læs også: Dine kobberkabler lever endnu: Sådan får du bedre internet

Syv kerner

Det, der er hovedfidusen i projektet, er at antallet af antallet af kerner, som lyset kan rejse igennem, er blevet udvidet.

I stedet for en enkelt kerne har universitetet nemlig proppet syv kerne ind i systemet. Ifølge forskerholdet kan det sammenlignes med en motorvejsudvidelse fra et til syv spor.

Ligeledes kan kablet håndtere data i to ekstra lag, hvilket i motorvejstermer bliver til, at bilerne kan køre i tre lag oven på hinanden.

Samlet set betyder det, at kapaciteten bliver 20 gange højere end i et traditionelt fiberkabel, som altså ifølge forskerne svarer til en overførselshastighed på 255 terabit per sekund.

Et andet interessant aspekt ved de nye fibre er, at de kun har en tykkelse på 200 mikrometer, hvilket igen betyder, at det nye kabel ikke bliver nævneværdigt tykkere end de fiberkabler, vi allerede har taget i brug.

Om det er muligt at masseproducere forskningsresultatet eller skabe en kommerciel forretning på opdagelsen, er endnu uvist.

Du kan læse mere om fiberopdagelsen på universitetets hjemmeside.

Læs også:
Sådan er det gået TDC's køb af Dongs fibernet

TDC: Derfor er kobbernettet ikke på vej til at uddø

Så meget fiber har TDC rullet ud i Danmark

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S