Blus på fiberforbindelsen: Superkabel kan levere 255 terabit per sekund

Tag den! Nyt fiberkabel kan tackle 255 terabit per sekund. Det er 20 gange hurtigere end de kabler, som vi anvender i dag.

Artikel top billede

Det er langt fra alle danskere, der kan få fiberforbindelse, men måske er der også værd at vente lidt endnu.

For der forskes stadig i teknologien, og nu har et hold forskere fra Holland sat ny rekord i overførselshastighed via et kabel.

Det er ved Eindhoven University of Technology, at man har formået at fremstille en ny type fiberoptisk kabel med en overførselshastighed, der får de gamle kabler til at stå tilbage som stædige mulddyr på en støvet grusvej.

255 terabit per sekund har holdet formået at proppe gennem lyskablet. De kabler, vi anvender i dag, er ifølge universitetet på fire til otte terabit per sekund.

Læs også: Dine kobberkabler lever endnu: Sådan får du bedre internet

Syv kerner

Det, der er hovedfidusen i projektet, er at antallet af antallet af kerner, som lyset kan rejse igennem, er blevet udvidet.

I stedet for en enkelt kerne har universitetet nemlig proppet syv kerne ind i systemet. Ifølge forskerholdet kan det sammenlignes med en motorvejsudvidelse fra et til syv spor.

Ligeledes kan kablet håndtere data i to ekstra lag, hvilket i motorvejstermer bliver til, at bilerne kan køre i tre lag oven på hinanden.

Samlet set betyder det, at kapaciteten bliver 20 gange højere end i et traditionelt fiberkabel, som altså ifølge forskerne svarer til en overførselshastighed på 255 terabit per sekund.

Et andet interessant aspekt ved de nye fibre er, at de kun har en tykkelse på 200 mikrometer, hvilket igen betyder, at det nye kabel ikke bliver nævneværdigt tykkere end de fiberkabler, vi allerede har taget i brug.

Om det er muligt at masseproducere forskningsresultatet eller skabe en kommerciel forretning på opdagelsen, er endnu uvist.

Du kan læse mere om fiberopdagelsen på universitetets hjemmeside.

Læs også:
Sådan er det gået TDC's køb af Dongs fibernet

TDC: Derfor er kobbernettet ikke på vej til at uddø

Så meget fiber har TDC rullet ud i Danmark

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger AI forretningskonsulent i Ballerup

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Vivant ApS

Team Lead – Support & Operations

Københavnsområdet

Økonomistyrelsen

Processtærk it-profil til Statens BI

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos