Synkron i samarbejde med IBM

Det danske content management-firma Synkron får en markedsføringsmæssig saltvandindsprøjtning fra IBM. I forvejen har Synkron en markedsføringsaftale med SAP om sit Synkron.web-system til styring af webindhold.

Lige så stille er det danske softwarehus Synkron på vej til at få samarbejdsaftaler på plads med hovedparten af de store leverandører af portaler.

Senest er IBM kommet til, og flere er på vej, fortæller administrerende direktør Thomas Marschall, Synkron.

I forvejen har Synkron en markedsføringsaftale med SAP om sit Synkron.web-system til styring af webindhold.

Gået sammen med IBM

Nu er Synkron med en lignende aftale gået sammen med IBM om at udvikle portalløsninger beregnet på mellemstore nordiske virksomheder.

Løsningerne er baseret på integration af systemet Synkron.web til styring af web-indhold med IBM?s WebSphere applikationsserver-teknologi.

- De fleste portaler har problemer i forbindelse med at redigere og publicere indholdet på et websted inde fra portalen. Det er præcis det problem, vi løser, forklarer administrerende direktør Thomas Marschall, Synkron.

De to parter understreger, at der både er tale om et teknologisk og kommercielt samarbejde.

- Mellemmarkedet er i høj grad drevet af løsninger. Der er vores strategi at samarbejde med de dominerende leverandører og sikre en integration ind til vores software, siger Thomas Kovsted, der er chef for IBM?s nordiske afdeling for salg til partnere.

Han tilføjer, at IBM indgår denne type aftaler for at få udviklet såkaldte portlets, der er standard-integrationsmoduler. IBM har et katalog med disse portlets, der dækker integration af WebSphere Portal Server med omkring 1.000 løsninger.

Samarbejdet tager sit afsæt på de nordiske markeder, men begge parter regner med, at det vil kunne styrke Synkron på andre internationale markeder.

Denne artikel stammer fra fredagens trykte udgave af Computerworld.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere