Firefox dropper Google - får ny søgemaskine som default

Mozilla dropper Google som forudvalgt søgemaskine i Firefox, der ellers har haft Google som default-valg siden 2004. I stedet er valget faldet på en anden søgemaskine, hvis ejere nu jubler.

Artikel top billede

Selskabet bag Firefox-browseren, Mozilla, lægger Google bag sig som default-søgemaskine i browseren, der i de senere år er faldet noget bagud ad dansen på det globale browser-marked.

I stedet har Mozilla indgået en fem-årig aftale med Yahoo, som nu bliver default-søgemaskine i Firefox.

Firefox er ellers blevet født med Google som indbygget søgemaskine siden 2004, men ifølge Mozilla er der brug for 'innovation og konkurrence' på området, hvor den nuværende aftale med Google har stået til genforhandling.

Yahoo var engang en af de helt store selskaber på browser- og webmail-markedet, men er i dag helt blevet uddistanceret af de øvrige stor-spillere som Microsoft, Apple og Google.

Selskabet kalder da også aftalen for den største af sin art for selskabet i de seneste fem år.

Ifølge Mozilla bliver der foretaget mere end 100 milliarder søgninger om året via Firefox-browseren, og mange af disse søgninger vil altså fremover bliver foretaget med Yahoos søgemaskine.

Nedtur for Firefox

Firefox var engang verdens næstmest udbredte browser, men er i det seneste år blevet overhalet af Google Chrome, der oplever pæn fremgang.

Det kan du læse mere om her: Firefox i dyb nedtur: Mister brugere med stor hast

Microsofts Internet Explorer er fortsat verdens ubetinget mest udbredte browser.

Det er dog ikke over hele verden, at Yahoo-søgemaskinen skal indbygges i Firefox.

Undtagelserne bliver i Rusland, hvor browseren vil få indbygget den lokale Yandex Search, mens den kinesiske udgave vil få indbygget Baidu-søgemaskinen.

Firefox-brugerne vil dog fortsat få mulighed for at omgøre Mozilla-valget af søgemaskine og i stedet vælge en anden søgemaskine som Google, Bing eller andre

Værre for Mozilla er det, at Firefox er stort set fraværende på det vigtige marked for browsere til tablet-computere og smartphones, der domineres af Chrome, Safari og Android-browserne.

Læs også:

Kan denne mand få dig til at bruge Firefox igen?

Firefox i dyb nedtur: Mister brugere med stor hast

Derfor taber Firefox terræn i global browser-krig

Her er verdens mest udbredte browser

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car