Firefox dropper Google - får ny søgemaskine som default

Mozilla dropper Google som forudvalgt søgemaskine i Firefox, der ellers har haft Google som default-valg siden 2004. I stedet er valget faldet på en anden søgemaskine, hvis ejere nu jubler.

Artikel top billede

Selskabet bag Firefox-browseren, Mozilla, lægger Google bag sig som default-søgemaskine i browseren, der i de senere år er faldet noget bagud ad dansen på det globale browser-marked.

I stedet har Mozilla indgået en fem-årig aftale med Yahoo, som nu bliver default-søgemaskine i Firefox.

Firefox er ellers blevet født med Google som indbygget søgemaskine siden 2004, men ifølge Mozilla er der brug for 'innovation og konkurrence' på området, hvor den nuværende aftale med Google har stået til genforhandling.

Yahoo var engang en af de helt store selskaber på browser- og webmail-markedet, men er i dag helt blevet uddistanceret af de øvrige stor-spillere som Microsoft, Apple og Google.

Selskabet kalder da også aftalen for den største af sin art for selskabet i de seneste fem år.

Ifølge Mozilla bliver der foretaget mere end 100 milliarder søgninger om året via Firefox-browseren, og mange af disse søgninger vil altså fremover bliver foretaget med Yahoos søgemaskine.

Nedtur for Firefox

Firefox var engang verdens næstmest udbredte browser, men er i det seneste år blevet overhalet af Google Chrome, der oplever pæn fremgang.

Det kan du læse mere om her: Firefox i dyb nedtur: Mister brugere med stor hast

Microsofts Internet Explorer er fortsat verdens ubetinget mest udbredte browser.

Det er dog ikke over hele verden, at Yahoo-søgemaskinen skal indbygges i Firefox.

Undtagelserne bliver i Rusland, hvor browseren vil få indbygget den lokale Yandex Search, mens den kinesiske udgave vil få indbygget Baidu-søgemaskinen.

Firefox-brugerne vil dog fortsat få mulighed for at omgøre Mozilla-valget af søgemaskine og i stedet vælge en anden søgemaskine som Google, Bing eller andre

Værre for Mozilla er det, at Firefox er stort set fraværende på det vigtige marked for browsere til tablet-computere og smartphones, der domineres af Chrome, Safari og Android-browserne.

Læs også:

Kan denne mand få dig til at bruge Firefox igen?

Firefox i dyb nedtur: Mister brugere med stor hast

Derfor taber Firefox terræn i global browser-krig

Her er verdens mest udbredte browser

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

SOS International

Cloud Native Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Vil du være med til at udvikle PET's ITSM-platform?

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland