Nu er det slut med Java til NemID: Her er den nye løsning

Om få dage er det helt slut med at benytte Java til NemID. Læs her, hvad der kommer til at erstatte Java-appletten.

Artikel top billede

Inden måneden er omme, er det slut med Java-afhængigheden på NemID.

For efter Digitaliseringsstyrelsen i sommers introducerede en mobil NemID-klient baseret på JavaScript, bliver muligheden for JavaScript-login nu også tilgængelig på pc og Mac.

"Med NemID bygget på JavaScript er det ikke længere nødvendigt for de cirka 4,3 millioner brugere, der logger på med NemID nøglekort, at have Java installeret for at kunne logge ind på offentlige selvbetjeningsløsninger," skriver styrelsen på sin hjemmeside.

At Java ikke længere er nødvendigt, forklarer Digitaliseringsstyrelsen med en opdatering i NemLog-in, som er adgangen til de offentlige selvbetjeningsløsninger.

Er tyvstartet

Flere offentlige hjemmesider er siden JavaScript-introduktionen i sommers hoppet over på den nye løsning.

Også flere banker har i de seneste måneder sløjfet Java-appletten til login.

"De sidste pengeinstitutter forventes at følge inden årets udgang. Herefter vil 99,4 procent af alle transaktioner, hvor borgere anvender NemID til det offentlige være dækket," forklarer Digitaliseringsstyrelsen på sit website.

Du skal ikke gøre noget

Dermed er det slut med de jævnlige Java-opdateringer, som flere danskere har måttet klikke sig igennem, efter NemID blev introduceret i sommeren 2010.

"Det hele sker helt automatisk, og brugerne skal ikke gøre noget for at bruge den nye NemID JavaScript," skriver Digitaliseringsstyrelsen.

Det er dog stadig tilrådeligt at holde sin Java opdateret, da programmet beskrives som et af hackernes mest yndede angrebsmål.

Du kan også vælge at deaktivere din Java. 

Læs også:

Oracle-direktør: Tiden er løbet fra Java-applets

Nu kommer dit nye NemID - her er hvad du kan forvente

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec