Nu er det slut med Java til NemID: Her er den nye løsning

Om få dage er det helt slut med at benytte Java til NemID. Læs her, hvad der kommer til at erstatte Java-appletten.

Artikel top billede

Inden måneden er omme, er det slut med Java-afhængigheden på NemID.

For efter Digitaliseringsstyrelsen i sommers introducerede en mobil NemID-klient baseret på JavaScript, bliver muligheden for JavaScript-login nu også tilgængelig på pc og Mac.

"Med NemID bygget på JavaScript er det ikke længere nødvendigt for de cirka 4,3 millioner brugere, der logger på med NemID nøglekort, at have Java installeret for at kunne logge ind på offentlige selvbetjeningsløsninger," skriver styrelsen på sin hjemmeside.

At Java ikke længere er nødvendigt, forklarer Digitaliseringsstyrelsen med en opdatering i NemLog-in, som er adgangen til de offentlige selvbetjeningsløsninger.

Er tyvstartet

Flere offentlige hjemmesider er siden JavaScript-introduktionen i sommers hoppet over på den nye løsning.

Også flere banker har i de seneste måneder sløjfet Java-appletten til login.

"De sidste pengeinstitutter forventes at følge inden årets udgang. Herefter vil 99,4 procent af alle transaktioner, hvor borgere anvender NemID til det offentlige være dækket," forklarer Digitaliseringsstyrelsen på sit website.

Du skal ikke gøre noget

Dermed er det slut med de jævnlige Java-opdateringer, som flere danskere har måttet klikke sig igennem, efter NemID blev introduceret i sommeren 2010.

"Det hele sker helt automatisk, og brugerne skal ikke gøre noget for at bruge den nye NemID JavaScript," skriver Digitaliseringsstyrelsen.

Det er dog stadig tilrådeligt at holde sin Java opdateret, da programmet beskrives som et af hackernes mest yndede angrebsmål.

Du kan også vælge at deaktivere din Java

Læs også:

Oracle-direktør: Tiden er løbet fra Java-applets

Nu kommer dit nye NemID - her er hvad du kan forvente

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Se alle vores events inden for it

    Banedanmark

    License Manager

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Erhvervsakademi Aarhus

    Undervisere til it-uddannelser

    Midtjylland

    Digitaliseringsstyrelsen

    Vil du sætte dit præg på videreudviklingen af MitID?

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS