Nu er det slut med Java til NemID: Her er den nye løsning

Om få dage er det helt slut med at benytte Java til NemID. Læs her, hvad der kommer til at erstatte Java-appletten.

Artikel top billede

Inden måneden er omme, er det slut med Java-afhængigheden på NemID.

For efter Digitaliseringsstyrelsen i sommers introducerede en mobil NemID-klient baseret på JavaScript, bliver muligheden for JavaScript-login nu også tilgængelig på pc og Mac.

"Med NemID bygget på JavaScript er det ikke længere nødvendigt for de cirka 4,3 millioner brugere, der logger på med NemID nøglekort, at have Java installeret for at kunne logge ind på offentlige selvbetjeningsløsninger," skriver styrelsen på sin hjemmeside.

At Java ikke længere er nødvendigt, forklarer Digitaliseringsstyrelsen med en opdatering i NemLog-in, som er adgangen til de offentlige selvbetjeningsløsninger.

Er tyvstartet

Flere offentlige hjemmesider er siden JavaScript-introduktionen i sommers hoppet over på den nye løsning.

Også flere banker har i de seneste måneder sløjfet Java-appletten til login.

"De sidste pengeinstitutter forventes at følge inden årets udgang. Herefter vil 99,4 procent af alle transaktioner, hvor borgere anvender NemID til det offentlige være dækket," forklarer Digitaliseringsstyrelsen på sit website.

Du skal ikke gøre noget

Dermed er det slut med de jævnlige Java-opdateringer, som flere danskere har måttet klikke sig igennem, efter NemID blev introduceret i sommeren 2010.

"Det hele sker helt automatisk, og brugerne skal ikke gøre noget for at bruge den nye NemID JavaScript," skriver Digitaliseringsstyrelsen.

Det er dog stadig tilrådeligt at holde sin Java opdateret, da programmet beskrives som et af hackernes mest yndede angrebsmål.

Du kan også vælge at deaktivere din Java

Læs også:

Oracle-direktør: Tiden er løbet fra Java-applets

Nu kommer dit nye NemID - her er hvad du kan forvente

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S