Nu er det slut med Java til NemID: Her er den nye løsning

Om få dage er det helt slut med at benytte Java til NemID. Læs her, hvad der kommer til at erstatte Java-appletten.

Artikel top billede

Inden måneden er omme, er det slut med Java-afhængigheden på NemID.

For efter Digitaliseringsstyrelsen i sommers introducerede en mobil NemID-klient baseret på JavaScript, bliver muligheden for JavaScript-login nu også tilgængelig på pc og Mac.

"Med NemID bygget på JavaScript er det ikke længere nødvendigt for de cirka 4,3 millioner brugere, der logger på med NemID nøglekort, at have Java installeret for at kunne logge ind på offentlige selvbetjeningsløsninger," skriver styrelsen på sin hjemmeside.

At Java ikke længere er nødvendigt, forklarer Digitaliseringsstyrelsen med en opdatering i NemLog-in, som er adgangen til de offentlige selvbetjeningsløsninger.

Er tyvstartet

Flere offentlige hjemmesider er siden JavaScript-introduktionen i sommers hoppet over på den nye løsning.

Også flere banker har i de seneste måneder sløjfet Java-appletten til login.

"De sidste pengeinstitutter forventes at følge inden årets udgang. Herefter vil 99,4 procent af alle transaktioner, hvor borgere anvender NemID til det offentlige være dækket," forklarer Digitaliseringsstyrelsen på sit website.

Du skal ikke gøre noget

Dermed er det slut med de jævnlige Java-opdateringer, som flere danskere har måttet klikke sig igennem, efter NemID blev introduceret i sommeren 2010.

"Det hele sker helt automatisk, og brugerne skal ikke gøre noget for at bruge den nye NemID JavaScript," skriver Digitaliseringsstyrelsen.

Det er dog stadig tilrådeligt at holde sin Java opdateret, da programmet beskrives som et af hackernes mest yndede angrebsmål.

Du kan også vælge at deaktivere din Java

Læs også:

Oracle-direktør: Tiden er løbet fra Java-applets

Nu kommer dit nye NemID - her er hvad du kan forvente

Annonce

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S