Ramt af klagestorm: Bog om Barbie-dukke som it-nørd trækkes tilbage

En bog om Barbie-dukken som it-nørd har åbnet for en sand shit-storm, fordi Barbie overlader det hårde it-arbejde til drengene. Kritikken har fået legetøjsfabrikanten Mattel til at trække bogen tilbage.

Artikel top billede

Legetøjsselskabet Mattel og forlaget Random House har fået trukket bogen 'Barbie I Can Be A Computer Engineer' tilbage hos blandt andre Amazon efter flere klager om sexisme.

Bogen er fra 2010, men er for nyligt faldet den amerikanske forfatter og tv-personlighed Pamela Ribon for brystet, fordi Barbie-bogen trods sin titel ikke ligefrem er den it-nørd, man har lyst til at få fikset sin computer af.

"Min veninde og jeg kunne bare rulle øjnene over, hvor fornærmende og farlig denne bog er for unge sind. Hvordan den er et perfekt eksempel på, hvordan kvinder og piger opfattes til at 'forstå' tech-verdenen," skriver Pamela Ribon blandt andet i sit harmdirrende blogindlæg.

Blogindlægget har for øvrigt overskriften: Barbie fucks it up again.

Sådan kører historien

Historien i bogen er ikke ligefrem af Dostovjevskisk storhed, men derimod målrettet helt unge piger, der formentlig skal inspireres til at tænke, at computer-arbejde også er for kvinder.

Fortællingen begynder med, at Barbie er i gang med at designe et computerspil til at lære børn, hvordan computere virker. Selve programmeringsjobbet skal hun dog have hjælp til af to mandelige venner.

Da den spirende computerspilsdesigner mailer sit design til udviklerne, brænder hendes computer sammen, og hun identificerer, at maskinen er virusangrebet. Hun har heldigvis backet programmet op på sin pink, hjerteformede USB-stick, som hun går med om halsen.

Siden låner hun sin søsters computer til at maile fra, men den bryder også sammen, og søsterens hjemmearbejde forsvinder, hvilket sender de to søstre i pudekamp.

Senere i historien får hun hjælp til at tilslutte USB-sticket på skolens bibliotekscomputere, som trods sin suveræne sikkerhedssoftware ikke giver en lyd fra sig, da den lyserøde dukke fyrer sit virusinficerede stik ind i computeren.

Hendes drengevenner finder siden både spil-arbejdet og søsterens hjemmearbejde frem igen på USB-sticken. Søsteren bliver så glad, at hun hædrer sin 'computer-ingeniør-søster' i et essay. Barbie selv får ros fra sin lærer for det spil, som hun har designet, men altså ikke udviklet.

Mattel undskylder

Ovenpå kritikken af Barbie-bogen, har legetøjsfabrikanten Mattel undskyldt på Barbie-dukkens Facebook-profil.

"Portrættet af Barbie i denne specifikke bog afspejler ikke vores holdning til, hvad Barbie står for. Vi synes, at piger skal være i stand til at forstå, at alt er muligt, og tro på, at de bor i en verden uden begrænsninger," lyder det blandt andet i statusopdateringen på Barbies Facebook-side.

"Vi undskylder, at denne bog ikke afspejler troen på, at alt kan lade sig gøre. Alle fremtidige Barbie-bøger vil blive skrevet, så de inspirerer pigers fantasi, mens vi portrætterer en stærkere Barbie-karakter," fortsætter forklaringen på Barbie-siden med 12,5 millioner likes.

Opdateringen har fået en del harske kommentarer med på vejen.

Blandt andet skriver en bruger sarkastisk, at han da godt kan forstå, at intelligente, selvkørende kvinder, der gik til kamp mod ignorance og kvindehad blot var en fjern ønskedrøm tilbage i 2010.

Læs også:

Barbie er blevet it-udvikler

10 år efter kontroversiel artikel: Er it stadig ligegyldigt?

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

AI i det offentlige - København

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Sikkerhed | København

Cyber Security Summit 2026 - København

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

Københavnsområdet

JP/Politikens Hus

Digital Workplace Supporter

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

Morten Thune

Netip A/S