Microsoft efter data-analyse: Disse ting kommer til at hitte i 2015

Baseret på selskabets Bing-søge-teknologi bedyrer Microsoft at kunne forudse, hvad der kommer til at hitte i 2015. Hvem udgiver årets album? Hvad bliver årets mest populære mad? Hvilken film bliver den største succes? Hvad bliver moden. Få svarene her.

Artikel top billede

Microsoft har tidligere forsøgt at regne sig frem til vinderne af VM i fodbold ved at analysere massevis af tilgængelige data for de enkelte hold.

Det kan du læse mere om her: Fodbold-VM 2014: Computere har fundet vinderne

Selskabet anvender nu de samme teknologier til at regne sig frem til en række forskellige trends og successer i 2015.

Det sker med baggrund i data, som primært er blevet indsamlet via Microsofts søgemaskine Bing og dernæst analyseret og crushet i selskabets analyseværktøjer.

Microsoft forudser således, at sangerinden Beyoncés album 'Beyoncé' bliver Årets Album i 2015 på det amerikanske marked, mens Årets Sang her bliver 'Take me to church' af Hozier.

På film-området vil filmen 'Boyhood' blive en succes. Den vil ligeledes vinde en Golden Globe for årets bedste film, mens skuespilleren Julianne Moore ifølge beregningerne vil få en Golden Globe som bedste kvindelige hovedrolle-indehaver for sin rolle i filmen 'Still Alice.'

Bedste mandlige skuespiller bliver Michael Keaton.

Mad og mode

Microsoft har også indhentet massive mængder data ind fra hele verden inden for mad og mode.

Her tegner der sig forskellige trends for de forskellige verdensdele, hvor asiaterne eksempelvis er glade for Prada, mens vi i Europa især vil vende os i retning af mærker som Michael Kors, Chanel og Louis Vuitton.

Analysen viser desuden, at moden i Europa i 2015 vil være præget af pastel-farver, harem-bukser, rullekraver og blomster-mønstre.

På mad-siden vil vi i Europa især være glade for pulled pork, kebab og hummus, mens man i Syd-amerika i stedet vil foretrække panini, ratatouille og hummus.

Amerikanerne? Ja, de vil gerne spuse hummus, falafel og baklava og forloren hare i 2015.

Når det gælder elektronik, vil det i Europa især blive smart og udbredt at anvende wearables. Men også såkaldte 'digital personal assistants' samt forskellige gadgets til hjemmet, bliver udbredte.

Nøjagtigt samme billede tegner sig for USA og de asiatiske lande, fremgår det.

I Europa vil vi i øvrigt foretrække Apple Watch fremfor Samsung Gear og Microsoft Band, kan man se.

Microsoft har også kigget på de rejsedestinationer, som vi især vil foretrække i 2015.

Europæerne vil især rejse til London, Paris, Edinburgh og New York, mens amerikanerne især vil købe flybilletter til London, Paris, Cancun (Mexico) og San José (Costa Rica).

Asiaterne vil gerne til Bali, Shanghai og Singapore, mens sydamerikanerne vil rejse til Buenos Aires, Rio de Janeiro, Sao Paulo og Kingston.

Du kan dykke ned i Microsofts forudsigelser her: Microsoft predictions 2015.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S