Obamas nye krav til virksomhederne: I har 30 dage til at oplyse om hackerangreb

Mens Obama stod på talerstolen for at præsentere nye krav til virksomhederne, slog hackere til mod flere af det amerikanske forsvars konti på sociale medier.

Artikel top billede

Flere af det amerikanske forsvars konti på sociale medier blev mandag hacket og overtaget af sympatisører for Islamisk Stat (IS).

Det drejer sig blandt andet om forsvarets Twitter og Youtube-konti tilhørende USA Central Command, som blandt andet står bag USA's militære engagement i Mellemøsten.

Efterfølgende blev de forskellige konti på sociale medier brugt til IS-propaganda samt publicering af militær dokumenter fra USA, herunder flere navngivne personer fra det amerikanske forsvar, inden de blev lukket.

Siden forlyder det fra det amerikanske forsvar, at ingen af forsvarets militære netværk har lidt skade, at ingen af dokumenterne er taget fra forsvarets servere, og at USA's Central Command anser hackeriet som 'cybervandalisme'.

At hacking er et højaktuelt problem også internt i USA, satte landets præsident Barack Obama ord på, mens alt dette udspillede sig.

30 dages frist

For nogenlunde samtidigt med angrebet på Pentagons sociale konti, udtalte Barack Obama, at han sammen med kongressen vil forsøge at indføre ny lovgivning, hvor virksomheder er tvungne til at oplyse, hvis de er blevet hacket.

Mere konkret vil virksomhederne få 30 dages frist til at oplyse berørte kunder om, at deres personlige data er blevet kompromitteret, skriver Reuters.

"Store selskaber bliver hacket. Amerikanernes personlige informationer herunder finansielle oplysninger bliver stjålet. Problemet er voksende, og det koster os milliardvis af dollar," lød det fra præsidenten ifølge Reuters.

Udtalelserne kommer oven på 2014, hvor store amerikanske kæder som eksempelvis Home Depot og Target fik stjålet millionvis af bruger- og kreditkortoplysninger.

Nye udfordringer i moderne verden

Senest har landet været ude i en mindre internationale krise, efter Barack Obama har beskyldt Nordkorea for at hacke sig ind hos filmproducenten Sony Pictures i kølvandet på lanceringen af filmen The Interview.

"Det (hacking, red) er en af disse nye udfordringer, vi har i en moderne verden, der krydser gamle skel på tværs af politik og ideologier," lød det fra Barack Obama, som dermed rakte hånden ud efter hjælp i Kongressen til at få gennemført den nye lovgivning.

Præsidenten slog i sin tale også på tromme for, at Kongressen skal kigge nærmere på, hvordan forbrugerne kan få større indflydelse på, hvordan store selskaber høster deres data, når forbrugerne surfer rundt på nettet.

Han vil i dag mødes med en række ledere i Kongressen for at diskutere, hvordan lovgivningen kan indføres bedst muligt.

EU er også på trapperne med et lignende initiativ om, at virksomheder har pligt til at melde, om de er blevet hackede. Det kan du læse mere om her.

Læs også:
Dansk webbutik: Forsøg på fusk for millioner i vores webbutik

Anonymous går i krig mod Charlie Hebdo-terroristerne - kan de gøre en forskel?

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Netic

    Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

    Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks