Android og iOS-kryptering får politiets alarmklokker til at ringe

Tendensen med at pakke brugernes smartphone-data ind i kryptering vækker bekymring hos politimyndigheder. De mener, at mange sager forbliver uløste, hvis ikke de kan få adgang til borgernes mobiltelefoner.

Artikel top billede

I sidste uge annoncerede Apple, at iOS 8 kommer med automatisk kryptering.

Herefter fulgte Google op på det budskab med sin egen hensigtserklæring om, at det kommende Android L-system med lancering i næste måned også kommer med krypteringsværktøjer.

Det betyder, at Android-brugerne ikke længere behøver spekulere i at slå kryptering til på deres smartphones, hvilket ellers har været muligt siden 2011. Med Android L er krypteringen slået til automatisk.

Krypteringen fra både Apple og Google har også den konsekvens, at de to smartphone-konger ikke længere kan udlevere brugerdata til politistyrker, selvom lovens lange arme skulle vifte med en dommerkendelse.

Krypterings-udmeldingerne har vakt en del uro hos politistyrker i USA, som dermed får det meget svært ved at tilgå data på telefonen, hvis de da ikke får udleveret brugerens password.

Og det kan de ikke bare uden videre, har blandt andet den danske hackersag mod CSC vist.

Ifølge The Wall Street Journal overvejer flere amerikanske politimyndigheder nu deres næste skridt mod Apple, Google og hele krypteringsbølgen, som for alvor er begyndt at rulle, efter whistlebloweren Edvard Snowden har vist, hvor omfattende efterretningstjenesten NSA snager i folks data.

Kryptering er vidunderligt, men...

I det amerikanske Justitsministerium siger en kilde til avisen, at de sikkerhedsopgraderede systemer vil gøre det svært, hvis ikke umuligt, at løse visse sager.

En anden kilde fra ministeriet siger direkte, at it-giganterne har lovet kunderne et hus, der ikke kan gennemsøges og et bagagerum, der ikke kan åbnes.

Den tidligere FBI-efterforsker Ronald Hosko omtaler krypteringen som 'vidunderlig, lige indtil dit barn bliver kidnappet og misbrugt', fordi teknologien gør det umuligt at få oplysninger om forbryderne.

"Gad vide, hvem der forsvinder på grund af dette (krypteringen, red.), og vi så derefter ikke kan løse sagen?" spørger Ronald Hosko retorisk.

Som svar på klagesangene fra juridiske og politimyndighederne tager en kilde fra den amerikanske teknologi-industri til genmæle og siger, at krypteringsteknologien er lagt ind i telefonerne på grund af kundepres og konkurrence om lignende tiltag fra udenlandske selskaber.

Det forlyder samtidig, at hvis ikke de amerikanske myndigheder vil gøre noget for at sikre borgernes privatliv, så vil der i den kommende tid komme yderligere sikringstiltag fra teknologibranchen.

Læs også:

Cory Doctorow: "Hvis regeringen kan overvåge dig - så kan it-kriminelle også"

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job