Det er skøre de udviklere: Byggede 3D-printeren om til en kaffemaskine

Denne kaffemaskine har du med garanti ikke set før. Den er bygget af dele fra en printer.

Artikel top billede

Dump: Youtube.

En god kop kaffe er der ikke mange, der siger nej tak til, og for mange er det ligefrem blevet en passion at riste sine egne bønner brune.

Men der er altså heller ikke noget i vejen med en kop programmørkaffe, specielt ikke hvis den er brygget på en kaffemaskine, der består af dele fra en 3D-printer, som er splittet ad og sat sammen på en ny måde.

Og det er lige præcis hvad norske Elias Bakken har gjort.

Det skriver tek.no.

Det er dog ikke første gang, at drikkevarer og 3D-print kombineres: Hvis du er både festabe og nørd - så se lige med her

Bygget af 3D-printer

Den kaffeglade nordmand arbejder med at udvikle styringssystemer til 3D-printere, når han altså ikke lige bygger husholdningsapparater til kontoret.

Den usædvanlige kaffebrygger har fået navnet Debrew.

Mange af komponenterne kommer fra 3D-printere, mens andre dele er specialdesignede og udskrevet på en 3D-printer.

Hele herligheden styres med motorer, der er beregnet til 3D-printere, mens styresystemet til kaffen er tilgængeligt via browseren, så man nøjagtigt kan kontrollere, at bønne-mængden er tilfredsstillende.

Der er ingen planer om at bygger flere modeller end denne prototype, fortæller han til Tek.no.

Læs også:
JJJAAA eller NNEEEJJJ? VM i fodbold indfører ny teknologi
Nu kommer en helt ny type smart ur

Verdens vildeste cykellås bygger digitalt skjold

Hvis du er både festabe og nørd - så se lige med her

Denne kaffekop (eller ølkrus) er it-folkets våde drøm

Så vild er den digitale styrthjelm

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S