Det er skøre de udviklere: Byggede 3D-printeren om til en kaffemaskine

Denne kaffemaskine har du med garanti ikke set før. Den er bygget af dele fra en printer.

Artikel top billede

Dump: Youtube.

En god kop kaffe er der ikke mange, der siger nej tak til, og for mange er det ligefrem blevet en passion at riste sine egne bønner brune.

Men der er altså heller ikke noget i vejen med en kop programmørkaffe, specielt ikke hvis den er brygget på en kaffemaskine, der består af dele fra en 3D-printer, som er splittet ad og sat sammen på en ny måde.

Og det er lige præcis hvad norske Elias Bakken har gjort.

Det skriver tek.no.

Det er dog ikke første gang, at drikkevarer og 3D-print kombineres: Hvis du er både festabe og nørd - så se lige med her

Bygget af 3D-printer

Den kaffeglade nordmand arbejder med at udvikle styringssystemer til 3D-printere, når han altså ikke lige bygger husholdningsapparater til kontoret.

Den usædvanlige kaffebrygger har fået navnet Debrew.

Mange af komponenterne kommer fra 3D-printere, mens andre dele er specialdesignede og udskrevet på en 3D-printer.

Hele herligheden styres med motorer, der er beregnet til 3D-printere, mens styresystemet til kaffen er tilgængeligt via browseren, så man nøjagtigt kan kontrollere, at bønne-mængden er tilfredsstillende.

Der er ingen planer om at bygger flere modeller end denne prototype, fortæller han til Tek.no.

Læs også:
JJJAAA eller NNEEEJJJ? VM i fodbold indfører ny teknologi
Nu kommer en helt ny type smart ur

Verdens vildeste cykellås bygger digitalt skjold

Hvis du er både festabe og nørd - så se lige med her

Denne kaffekop (eller ølkrus) er it-folkets våde drøm

Så vild er den digitale styrthjelm

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job