Bølge af Bluetooth-sager truer: Patentfirma presser 100 millioner kroner ud af Samsung

100 millioner kroner må Samsung slippe i en patentsag om selskabets brug af Bluetooth, der meget vel kan være startskuddet på en lang række patentsager mod it-giganters brug af Bluetooth.

Artikel top billede

Den sydkoreanske teknologigigant Samsung har tabt en patentsag over brugen af Bluetooth-teknologien i selskabets produkter til en medarbejder hos Rembrandt IP - en af it-branchens mest berygtede patentfirmaer - og trolde.

Godt 100 millioner kroner må Samsung slippe til Rembrandt IP, hvis medarbejder, Gordon F. Bremer, står til at få 2,5 procent ud af søgsmålet, fordi han ligger inde med to berørte patenter, skriver Ars Technica.

Patenterne, som Samsung menes at have overtrådt i selskabets brug af Bluetooth-teknologien, hidrører kompatibiliteten mellem forskellige typer af modemmer, som igen er forbundet til en række applikationer fra 1997.

Har ikke læst specifikationen

Rembrandt IP's advokat lagde i retten vægt på, at Gordon F. Bremers patenter berører alle produkter, der benytter eller har benyttet Bluetooth 2.0 og senere versioner i Samsung-porteføljen.

Også selv om Gordon F. Bremmer i retten erkendte, at han ikke havde været involveret i udviklingen af specifikationen til Bluetooth 2.0.

Han sagde direkte, at han ikke havde læst specifikationen før 2007. Det vil sige tre år efter, at den version kom på markedet.

Alligevel tøvede Rembrandt IP's advokater ikke med at fejre sejrens sødme oven på den store erstatning.

"Retfærdigheden er sket fyldest. Rembrandt-opfindelserne er hjertet i Samsungs Bluetooth-teknologi," lød det således fra selskabets juridiske rådgiver Demetrios Anaipakos, oven på afgørelsen.

Advokaten forventer, at Samsung nu vil appellere afgørelsen, som kan være startsskuddet på en lang række sager mod selskaber, der benytter Bluetooth-teknologier i deres produkter.

Rembrandt er da ingen trold

For Rembrandt IP har specialiseret sig i patentsager, og med over 100 patenter har Gordon F. Bremer i de seneste ni år tjent godt 4,3 millioner kroner, når han har fået 2,5 procent af de vundne erstatningssager.

Udover sejren over Samsung har Rembrandt IP også kastet sig over Facebooks Like-knap, Comcasts datatransmission i kablerne samt andre prominente it-selskabers brug af specifikke og åbenbart patent-berørte teknologier.

Det har selskabet været i stand til at gøre, fordi det ved stiftelsen i 2004 øjeblikkeligt fik tilført en lille milliard kroner, som blev investeret i patenter, der siden har været stridspunkter i en række retssager.

Selskabets bestyrelsesformand, Paul Schneck, er tidligere rådgiver for blandt andre den amerikanske efterretningstjeneste NSA. Han ser ikke Rembrandt IP som en patenttrold.

"Vi arbejder for at løfte deltagelsen af patentindehavere, som ikke har ekspertise og/eller økonomi til at beskytte deres rettigheder imod selskaber, der vil bruge deres patenter uden at betale for dem," har han forklaret i forbindelse med selskabets kamp mod Facebook i 2013.

Læs også:
Microsoft scorer 20 milliarder kroner på Android-patenter

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København Ø

    Digital Innovation & Transformation Summit 2026

    Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S