Afdød hollænder sagsøger Facebook på grund af Like-knappen

Du kender Facebook. Men har du hørt om Surfbook?

Artikel top billede

Facebook bliver nu søgsøgt af advokater, der repræsenterer en hollandsk programmør ved navn Joannes Jozef Everardus van Der Meer.

Den ukendte mand var med til at lave et næsten lige så ukendt - og nu lukket - socialt netværk ved navn Surfbook, der var et dagbogs-lignende koncept, hvor man også kunne "synes godt om" venner og familiemedlemmers aktiviteter.

Og det er fra det netværk, at Facebook angiveligt skulle have "lånt" konceptet om en "like"-knap.

Både den hollandske tjeneste og hollænderen er ikke levende længere. Johannes van Der Meer døde i 2004, men kampen om hans patent fortsætter i hænderne på firmaet "Rembrandt Social Media". Firmaet mener, at Facebook aldrig var blevet en succes, hvis de ikke havde stjålet mindst to af den hollandske udviklers patenter. 

Patenteret længe før Facebook

Det hollandske firma mener, at der er en god chance for, at de kan vinde sagen eller indgå et forlig med Facebook.

For det første fik Van Der Meer sine patenter godkent allerede i 1998. Altså længe før Facebook åbnede. I sine dokumenter skriver firmaets advokater også, at Facebook indirekte har anerkendt eksistensen af de hollandske patenter, da Facebook har nævnt dem i nogle af firmaets egne patentansøgninger.

"Vi mener, at Rembrandts patenter repræsenterer et vigtigt fundament for sociale medier, som vi kender dem i dag. Og vi forventer, at både dommer og jury vil nå frem til samme konklusion baseret på beviserne," udtaler advokat Tom Melsheimer fra advokatfirmaet Fish and Richardson.

Ars Technica har den længere historie.

Facebook har ikke ønsket at kommentere sagen. "Rembrandt Social Media" har i samme forbindelse også lagt sag an mod dele-tjenesten Add This.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS