Afdød hollænder sagsøger Facebook på grund af Like-knappen

Du kender Facebook. Men har du hørt om Surfbook?

Artikel top billede

Facebook bliver nu søgsøgt af advokater, der repræsenterer en hollandsk programmør ved navn Joannes Jozef Everardus van Der Meer.

Den ukendte mand var med til at lave et næsten lige så ukendt - og nu lukket - socialt netværk ved navn Surfbook, der var et dagbogs-lignende koncept, hvor man også kunne "synes godt om" venner og familiemedlemmers aktiviteter.

Og det er fra det netværk, at Facebook angiveligt skulle have "lånt" konceptet om en "like"-knap.

Både den hollandske tjeneste og hollænderen er ikke levende længere. Johannes van Der Meer døde i 2004, men kampen om hans patent fortsætter i hænderne på firmaet "Rembrandt Social Media". Firmaet mener, at Facebook aldrig var blevet en succes, hvis de ikke havde stjålet mindst to af den hollandske udviklers patenter. 

Patenteret længe før Facebook

Det hollandske firma mener, at der er en god chance for, at de kan vinde sagen eller indgå et forlig med Facebook.

For det første fik Van Der Meer sine patenter godkent allerede i 1998. Altså længe før Facebook åbnede. I sine dokumenter skriver firmaets advokater også, at Facebook indirekte har anerkendt eksistensen af de hollandske patenter, da Facebook har nævnt dem i nogle af firmaets egne patentansøgninger.

"Vi mener, at Rembrandts patenter repræsenterer et vigtigt fundament for sociale medier, som vi kender dem i dag. Og vi forventer, at både dommer og jury vil nå frem til samme konklusion baseret på beviserne," udtaler advokat Tom Melsheimer fra advokatfirmaet Fish and Richardson.

Ars Technica har den længere historie.

Facebook har ikke ønsket at kommentere sagen. "Rembrandt Social Media" har i samme forbindelse også lagt sag an mod dele-tjenesten Add This.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse