Afdød hollænder sagsøger Facebook på grund af Like-knappen

Du kender Facebook. Men har du hørt om Surfbook?

Artikel top billede

Facebook bliver nu søgsøgt af advokater, der repræsenterer en hollandsk programmør ved navn Joannes Jozef Everardus van Der Meer.

Den ukendte mand var med til at lave et næsten lige så ukendt - og nu lukket - socialt netværk ved navn Surfbook, der var et dagbogs-lignende koncept, hvor man også kunne "synes godt om" venner og familiemedlemmers aktiviteter.

Og det er fra det netværk, at Facebook angiveligt skulle have "lånt" konceptet om en "like"-knap.

Både den hollandske tjeneste og hollænderen er ikke levende længere. Johannes van Der Meer døde i 2004, men kampen om hans patent fortsætter i hænderne på firmaet "Rembrandt Social Media". Firmaet mener, at Facebook aldrig var blevet en succes, hvis de ikke havde stjålet mindst to af den hollandske udviklers patenter. 

Patenteret længe før Facebook

Det hollandske firma mener, at der er en god chance for, at de kan vinde sagen eller indgå et forlig med Facebook.

For det første fik Van Der Meer sine patenter godkent allerede i 1998. Altså længe før Facebook åbnede. I sine dokumenter skriver firmaets advokater også, at Facebook indirekte har anerkendt eksistensen af de hollandske patenter, da Facebook har nævnt dem i nogle af firmaets egne patentansøgninger.

"Vi mener, at Rembrandts patenter repræsenterer et vigtigt fundament for sociale medier, som vi kender dem i dag. Og vi forventer, at både dommer og jury vil nå frem til samme konklusion baseret på beviserne," udtaler advokat Tom Melsheimer fra advokatfirmaet Fish and Richardson.

Ars Technica har den længere historie.

Facebook har ikke ønsket at kommentere sagen. "Rembrandt Social Media" har i samme forbindelse også lagt sag an mod dele-tjenesten Add This.

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Experienced SAP S/4HANA consultant - Business controlling

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra IBM

Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS