Massiv klage-storm tvinger Apple til at reparere defekte Macbooks

Mac-brugere verden over har i lang tid råbt op om et hardware-problem, der giver defekte maskiner. Nu anerkender Apple problemet - og lover at reparere maskinerne gratis.

Artikel top billede

Her er et eksempel på de vandrette streger på en Macbook Pro 2011 - fra Apples support-forum.

Efter at en lang række købere af Apples Macbook Pro har brokket sig højlydt over defekte maskiner, ser det nu ud til, at Apple er på vej med hjælp.

Særligt 2011-udgaven af Macbook Pro har været ramt af et problem, hvor grafikprocessoren stopper med at fungere efter noget tid.

Brugerne har blandt andet oplevet, at maskinerne ikke vil starte op, og at der er streger og forstyrrelser på skærmen - og det har ikke bare ført til slemme gloser i Apples support-forum, men også underskriftsindsamlinger rundt omkring på nettet.

"Send Apple en besked: Ejere af 2011-udgaven af Macbook Pro, der oplever omfattende GPU-fejl, vil ikke være tilfredse, før vores maskiner er gendannet til at være fuldt funktionsdygtige gennem et replacement-program uden omkostninger for brugerne," lød budskabet på en af underskrifts-hjemmesiderne.

De utilfredse brugere har forsøgt at få Apple til at anerkende, at der er tale om en fabriksfejl, så maskinerne kan blive repareret på Apples regning. Og nu ser det faktisk ud til, at der sker noget i sagen.

I en meddelelse skriver Apple:

"Apple har konstateret, at billedet er forvrænget, billedet mangler, eller at der sker en uventet genstart af systemet på en lille procentdel af MacBook Pro-systemer. Disse MacBook Pro-systemer blev solgt mellem februar 2011 og december 2013."

"Apple eller en Apple-autoriseret serviceudbyder reparerer gratis de berørte MacBook Pro-systemer," skriver Apple. 

Ifølge meddelelsen kan danske kunder allerede fra den 27. februar indlevere deres defekte Macs, hvis de lever op til betingelserne - og det gælder altså også, selvom der er tale om en 2011-maskine, hvor den almindelige granti er udløbet.

Kan du få gratis hjælp?

Apples opgørelse over de maskiner, der kan have problemet - og altså nu kan blive repareret uden regning:

MacBook Pro (15-inch Early 2011)
MacBook Pro (15-inch, Late 2011)
MacBook Pro (Retina, 15-inch, Mid 2012)
MacBook Pro (17-inch Early 2011)
MacBook Pro (17-inch Late 2011)
MacBook Pro (Retina, 15 inch, Early 2013)

Apples beskrivelse af symptomerne på de defekte maskiner lyder:

- Forvrænget eller forvredet billede på computerskærmen.
- Manglende billede på computerskærmen (eller en ekstern skærm), selv om computeren er tændt.
- Computeren genstarter uventet.

Apple meddeler samtidig, at de kunder, der allerede selv har betalt for at få udbedret hardware-fejlen, nu vil få pengene refunderet. 

Hård kritik af Apple

Med Apples beslutning om at anerkende problemet med de defekte Macs, ser det ud til, at der nu er fundet en løsning på et problem, der allerede har fået rigtig mange Mac-brugere til at fare til tasterne.

En af debattrådene om problemet i Apples support-forum har eksempelvis flere end fire millioner visninger og er kommenteret 12.111 gange.

"Med mindre de kaldes tilbage, har jeg fået nok. Post Jobs-æraen har vækket folk. Det er en ny dag. Jeg foreslår, at vi stemmer med vores fødder," har en Mac-ejer skrevet. 

Selvom tonen generelt har været hård, er der dog også dem, der har valgt at se det komiske i situationen - eksempelvis i en YouTube-video med titlen 2011 Macbook Pro: It just doesn't work.

Læs også:

Vrede Mac-brugere: Skærmen hakker og fryser - og Apple gør intet ved det

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2025

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

    4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S