Intel: Derfor holder Moores lov mindst frem til 2018

Chip-giganten Intel fortæller nu, at Moores lov om fordobling af transistorhastigheden hvert andet år fortsat holder vand, selv om den berømte forudsigelse fra Moore efterhånden har 50-års jubilæum.

Artikel top billede

Moores lov siger, at antallet af transistorer i et integreret kredsløb vil fordobles hver 24. måned.

Forudsigelsen blev præsenteret af Gordon E. Moore i et interview til Electronics Magazine i 1965, og selv om spådommen har vaklet lidt i den senere tid, beretter Intel nu, at der stadig er noget om snakken.

Læs også: AMD: Derfor nærmer Moores Lov sig afslutningen og Moores Lov færdig? Derfor kan det snart være slut.

Moores lov bliver i øvrigt ofte omtalt som værende en fordobling i antallet af transistorer hver 18. måned og ikke hver 24 måned, som Moore selv siger, han har sagt, men ikke er blevet citeret korrekt for i Electronics Magazines artikel.

Loven lever stadig

Det begrunder chip-producenten med de næste generationer af chip, som er på vej.

De mest moderne processorer, der i øjeblikket produceres af Intel, er baseret på 14-nanometer teknologi og går under navnet Broadwell.

Intel fortæller nu på en stor konference, der løber af stablen i denne uge i San Francisco, at de nye 10-nanometerchip kommer i 2016, og samtidig er tidsplanen for 7-nanometer på plads.

De kommer ifølge Intel i 2018.

Konferencen hedder ISSCC 2015, hvilket er en forkortelse for International Solid-State Circuits Conference, og den er arrangeret af den internationale ingeniør- og forskningsorganisation IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers), der har 400.000 medlemmer på verdensplan.

Sammenkomsten på den amerikanske vestkyst betegnes af den amerikanske udgave af PC World som et mekka for halvlederteknologiens venner.

Den næste generation af chip vil helt praktisk have den konsekvens for alle elektronikbrugere, at det vil gå endnu hurtigere og give længere batterilevetid på vores gadgets.

En af Intels pointer i forbindelse med de nye chips er, at de kan udvikles uden, at der skal tages ny og kostbar teknologi i brug i forbindelse med produktionen. 

Men det er en besværlig proces, og det er en stor udfordring at håndtere lysets bølgelængde for at give hurtigere processorer, lyder det fra Intel, der dog samtidig fortæller til PC World, at produktionen af 10-nanometer kan gå dobbelt så hurtig som i dag.

Det ser altså ud til, at grundlæggeren af Intel, Gordon E. Moores 50 år gamle lov stadig holder vand.

Hans forudsigelse bliver ofte fortolket som, at processorerne bliver dobbelt så hurtige og halvt så kostbare for hver generation, som dukker frem, hvilket Intel altså fastholder som en mulighed frem til 2018.

Læs også:

Intels hemmelige våben gemt bag kedelig titel

Hvad siger du til et processormonster med 18 kerner?

Her er Intels nye Broadwell-processorer: Glæd dig til fede bærbare i 2015

Annonce

Statens IT

Datacenter og Netværksspecialist

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Hjørring Kaserne

Nordjylland

Statens IT

Teamleder til SAP kompetencecenter

Københavnsområdet

Jyske Bank

IT Category Manager

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra gavdi

AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks