Intel: Derfor holder Moores lov mindst frem til 2018

Chip-giganten Intel fortæller nu, at Moores lov om fordobling af transistorhastigheden hvert andet år fortsat holder vand, selv om den berømte forudsigelse fra Moore efterhånden har 50-års jubilæum.

Artikel top billede

Moores lov siger, at antallet af transistorer i et integreret kredsløb vil fordobles hver 24. måned.

Forudsigelsen blev præsenteret af Gordon E. Moore i et interview til Electronics Magazine i 1965, og selv om spådommen har vaklet lidt i den senere tid, beretter Intel nu, at der stadig er noget om snakken.

Læs også: AMD: Derfor nærmer Moores Lov sig afslutningen og Moores Lov færdig? Derfor kan det snart være slut.

Moores lov bliver i øvrigt ofte omtalt som værende en fordobling i antallet af transistorer hver 18. måned og ikke hver 24 måned, som Moore selv siger, han har sagt, men ikke er blevet citeret korrekt for i Electronics Magazines artikel.

Loven lever stadig

Det begrunder chip-producenten med de næste generationer af chip, som er på vej.

De mest moderne processorer, der i øjeblikket produceres af Intel, er baseret på 14-nanometer teknologi og går under navnet Broadwell.

Intel fortæller nu på en stor konference, der løber af stablen i denne uge i San Francisco, at de nye 10-nanometerchip kommer i 2016, og samtidig er tidsplanen for 7-nanometer på plads.

De kommer ifølge Intel i 2018.

Konferencen hedder ISSCC 2015, hvilket er en forkortelse for International Solid-State Circuits Conference, og den er arrangeret af den internationale ingeniør- og forskningsorganisation IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers), der har 400.000 medlemmer på verdensplan.

Sammenkomsten på den amerikanske vestkyst betegnes af den amerikanske udgave af PC World som et mekka for halvlederteknologiens venner.

Den næste generation af chip vil helt praktisk have den konsekvens for alle elektronikbrugere, at det vil gå endnu hurtigere og give længere batterilevetid på vores gadgets.

En af Intels pointer i forbindelse med de nye chips er, at de kan udvikles uden, at der skal tages ny og kostbar teknologi i brug i forbindelse med produktionen. 

Men det er en besværlig proces, og det er en stor udfordring at håndtere lysets bølgelængde for at give hurtigere processorer, lyder det fra Intel, der dog samtidig fortæller til PC World, at produktionen af 10-nanometer kan gå dobbelt så hurtig som i dag.

Det ser altså ud til, at grundlæggeren af Intel, Gordon E. Moores 50 år gamle lov stadig holder vand.

Hans forudsigelse bliver ofte fortolket som, at processorerne bliver dobbelt så hurtige og halvt så kostbare for hver generation, som dukker frem, hvilket Intel altså fastholder som en mulighed frem til 2018.

Læs også:

Intels hemmelige våben gemt bag kedelig titel

Hvad siger du til et processormonster med 18 kerner?

Her er Intels nye Broadwell-processorer: Glæd dig til fede bærbare i 2015

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen