Pebble kommer med nyt ur med farveskærm - udsolgt i løbet af nul komma fem

Smartwatch-producenten Pebble lancerede 24. februar et nyt Pebble smartwatch med farveskærm på crowdfundingsitet Kickstarter. Kunderne vælter ind.

Artikel top billede

Et af de mest populære smartwatches på markedet, det sort/hvide Pebble, får nu en mere farvefuld bror.

Pebble har nemlig lanceret et Pebble Time, som stadig kører et selvudviklet styresystem, så uret kan fungere til både iOS og Android.

Uret beholder også sin e-ink skærm, så batteriet forbliver på de Pebbleske syv dage, hvilket er en batterilevetid, som andre smartwatches stadig halter voldsomt efter.

Men Pebble Time, som uret kommer til at hedde, får en ny type e-ink skærm. Den får farver, men beholder det bevidst lidt pixellerede udseende.

Det bliver 20 procent tyndere, og du kan bruge alle standard 22 millimeter urremme sammen med uret.

Interesseret? Det har tusinder og atter tusinder af andre også været. Og derfor er uret allerede udsolgt på Kickstarter.

Nåede målet på en halv time
Firmaet bag Pebble fik realiseret det første Pebble-ur igennem Kickstarter, og derfor gennemfører Pebble nu endnu en kickstarterkampagne med Pebble Time.

Pebble satte et mål op på 3,2 millioner kroner, 500.000 dollar, og på bare 32 minutter var det mål nået.

Et kvarter senere var der indsamlet én million dollar, 6,5 millioner kroner, hvilket gør Pebble Time til den hurtigste kampagne til at ramme en million dollar nogensinde.

Fem timer senere rammer uret så fem millioner dollar-mærket. Den tidligere rekordindehaver var en uge om at ramme samme mængde penge. 

Og dermed er uret udsolgt - næsten.

Du kan stadig købe uret, hvis du køber to på en gang eller flere. Ellers må du pænt vente til, at uret bliver sat til salg uden for Kickstarter.

Der er også en chance for, at Pebble sætter flere til salg via Kickstarter.   

Du kan læse vores anmeldelse af Pebble Steel her.

Læs også:

Pebble har solgt over en million smartwatches - og er der et nyt på vej

Android Wear flopper: Kan vi allerede nu erklære [b]smartwatch-kategorien for død?
[/b]

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S