Få det nye iOS til iPhone og iPad før alle andre

Hvis du slet ikke kan vente med at få installeret nye versioner af iOS til iPhone og iPad, har du nu mulighed for at blive beta-tester hos Apple.

Artikel top billede

Apple har allerede haft sit OS X Beta Program i et års tid, men nu udvides det til også at gælde iOS-softwaren.

Titlen på Apples beta-webside er ændret til Apple Beta Software Program, og Apple forklarer samtidig, hvad forskellen på udvikler-udgaverne og beta-udgaverne af softwaren er:

"Apple Beta Software Program indsamler feedback om pre-release software. Mac og iOS Developer Programs giver udviklerne mulighed for at teste og bygge applikationer.

"Deltagere i Apple Beta Software Program modtager ikke nødvendigvis de samme softwareopdateringer, som Mac og iOS Developer Programmet modtager."

iOS 8.3 er klar til at blive testet

Apple minder også nysgerrige iOS-brugere om, at man skal huske på, at beta-software ikke er at betragte som færdigudviklet software.

"Vær venligst opmærksom på, at da public beta softwaren endnu ikke er blevet frigivet kommercielt af Apple, kan den indeholde fejl eller ukorrektheder og fungerer måske ikke som software, der er frigivet kommercielt," lyder det fra Apple.

Det anbefales naturligvis, at man tager backup af sin enhed, før man kaster sig ud i at lege beta-tester. 

Den første iOS-udgave, man har mulighed for at beta-teste, er den nye iOS 8.3, der netop er frigivet.

Det ser ud til, at muligheden for at beta-teste iOS-softwaren bliver udrullet gradvist. Fredag formiddag kunne Computerworld kun få adgang til OS X beta-softwaren.

Læs også:

Ny iOS-opdatering: Nu behøver du ikke længere at slette dine apps

Sådan kan du beta-teste nu software for Apple

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    AGITO Medical A/S

    IT Operations Lead

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    API-udvikler til PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S