Nyt site med bredbåndsoversigt presset på premieredagen

Flere tusinde danskere har allerede besøgt sitet tjekditnet.dk, hvor du kan se, hvor hurtigt internet du kan få. Interessen presser webserverne hos Erhvervsstyrelsen.

Artikel top billede

Skærmdump fra tjekditnet.dk

Erhvervsstyrelsen har i dag lanceret tjenesten tjekditnet.dk, hvor man som almindelig dansker eller virksomhed kan få indblik i ens nuværende bredbåndshastighed og fremtidsmulighederne for at hæve denne. 

Ganske få timer efter lanceringen kan styrelsen mærke, at interessen er stor efter at tjekke netforbindelserne i ens nabolag. 

"Vi kan helt sikkert mærke en belastning, men sitet kører fint. I bund og grund er vi jo bare glade for, at interessen er så stor," forklarer pressemedarbejder Marlene Kønig til Computerworld. 

Hun fortæller, at sitet fredag middag havde rundet 15.000 besøgende, mens der over middag er omkring 5.000 besøgende i timen. 

"Man kan på grund af interessen opleve små forsinkelser i svartiderne på sitet. Indtil videre har vi dog været forskånet for deciderede nedbrud," lyder det fra Marlene Kønig. 

Spørg og få svar

Flere af Computerworlds læsere har stillet spørgsmålstegn ved den konkrete visning og opstillingen af mulige leverandører, når de søger på deres egen adresse. 

Hertil oplyser Erhvervsstyrelsen, at der er to personer ansat til at besvare henvendelser på telefon og mails af teknisk art inden for den almindelige kontortid.

På grund af den almindelige travlhed vil Erhvervsstyrelsen dog løbende opsamle de mest gængse spørgsmål og publicere svarene på disse via sitets oftest stillede spørgsmål. 

Læs også:
Nyt kort afslører bredbåndshastighederne i hele landet - tjek din adresse her

Læses lige nu

    Annonce

    Everllence

    Senior software developer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    KMD A/S

    Senior Business Architect

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Cognizant

    Agentic AI kræver mere end teknologi

    De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks