Nyt site med bredbåndsoversigt presset på premieredagen

Flere tusinde danskere har allerede besøgt sitet tjekditnet.dk, hvor du kan se, hvor hurtigt internet du kan få. Interessen presser webserverne hos Erhvervsstyrelsen.

Artikel top billede

Skærmdump fra tjekditnet.dk

Erhvervsstyrelsen har i dag lanceret tjenesten tjekditnet.dk, hvor man som almindelig dansker eller virksomhed kan få indblik i ens nuværende bredbåndshastighed og fremtidsmulighederne for at hæve denne. 

Ganske få timer efter lanceringen kan styrelsen mærke, at interessen er stor efter at tjekke netforbindelserne i ens nabolag. 

"Vi kan helt sikkert mærke en belastning, men sitet kører fint. I bund og grund er vi jo bare glade for, at interessen er så stor," forklarer pressemedarbejder Marlene Kønig til Computerworld. 

Hun fortæller, at sitet fredag middag havde rundet 15.000 besøgende, mens der over middag er omkring 5.000 besøgende i timen. 

"Man kan på grund af interessen opleve små forsinkelser i svartiderne på sitet. Indtil videre har vi dog været forskånet for deciderede nedbrud," lyder det fra Marlene Kønig. 

Spørg og få svar

Flere af Computerworlds læsere har stillet spørgsmålstegn ved den konkrete visning og opstillingen af mulige leverandører, når de søger på deres egen adresse. 

Hertil oplyser Erhvervsstyrelsen, at der er to personer ansat til at besvare henvendelser på telefon og mails af teknisk art inden for den almindelige kontortid.

På grund af den almindelige travlhed vil Erhvervsstyrelsen dog løbende opsamle de mest gængse spørgsmål og publicere svarene på disse via sitets oftest stillede spørgsmål

Læs også:
Nyt kort afslører bredbåndshastighederne i hele landet - tjek din adresse her

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job