Facebook kan nu genkende indhold i dine videoer

Den sociale mediegigant Facebook har bygget teknologi, der kan genkende indhold i dine videoer. Se den her.

Artikel top billede

Ny teknologi genkender indhold i videoer på rekordtid.¨Skærmdump: Facebook.

Kunstig intelligens vinder frem som aldrig før.

Blandt de it-selskaber, som satser hårdt på at udvikle egnede teknologier, er kongen af de sociale medier.

Nu fortæller Facebook selv om et nyt og ganske opsigtsvækkende fremskridt.

I forbindelse med Facebooks netop afholdte udviklerkonference, der hedder F8, viste virksomheden blandt andet en ny teknologi, som er i stand til at genkende indhold i videoer - med bemærkelsesværdig høj præcision.

I demonstrationen blev det vist, at systemet er i stand til at genkende hele 487 forskellige sportskategorier.

Teknologien kan skelne mellem sportsgrene, der har mange af de samme kendetegn som eksempelvis ishockey og skøjteløb eller bordtennis og tennis.

Også på tekstsiden er der gjort fremskridt med den kunstige genkendelse.

Et system, der hedder Memory Network, er blandt andet i stand til at 'forstå' detaljer om indhold i sætninger og levere svar efter at have 'gennemlæst' teksten.

Teknologien bliver demonstreret i en Facebook-video, hvor der stilles spørgsmål knyttet til et sammendrag af Lord of the Rings-historien.

Memory Network leverer de korrekte svar på baggrund af de oplysninger, der står i teksten.

Læs også: Undgå skandale til julefrokosten: Facebook vil give dig druk-advarsler

Godt eller skidt

Brugsområderne for disse typer kunstig intelligens kan anskues fra to forskellige synsvinkler.

Enten kan man være begejstret over mulighederne for at levere brugerne relevante informationer eller reklamer.

Omvendt er der også tale om endnu en stramning af privatlivets fred og manglende mulighed for at være i fred på nettet.

Læs også: Ny software-tendens kan komme til at drive dig til vanvid

Bill Gates: Derfor bør du være bekymret for kunstig intelligens

Facebook har længe arbejdet med kunstig intelligens, og i 2013 blev der oprettet et dedikeret center til forskning på området.

Det har blandt andet resulteret i udviklingen af en ansigtsgenkendelses-teknologi.

På F8 fortalte Facebook også, at udviklerne har et godt øje til Virtual Reality-teknologier.

Oculus-gruppen, som Facebook købte for et år siden, arbejder blandt andet med at studere, hvordan mennesker opfatter virkeligheden for derved at kunne genskabe den digitalt.

Læs også: Facebook køber netbrille-firma for 11 milliarder: Her er de vilde planer

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Aller Leisure A/S

    Nyuddannet softwareudvikler til rejsebranchen

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Sales Coordinator

    Københavnsområdet

    AGITO Medical A/S

    IT Operations Lead

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job