Ex-chef slår tilbage mod HP-beskyldninger om manipulation

Tidligere HP-chef går i offensiven mod sin gamle arbejdsplads - udsigt til spektakulært retssalsdrama.

Artikel top billede

Mike Lynch er sur. Rigtig sur.

Han  var chef for softwareselskabet Autonomy, som HP i fjor købte for mere end 50 milliarder kroner sidste år. Nu beskylder HP ham for at have manipuleret med tallene før HP købte Autonomy.

HP beskyldninger kom i forbindelse med en meddelelse til den amerikanske børs, hvor HP nedskriver tab på 29 milliarder kroner, med henvisning til Autonomy.

HP har også antydet, at man vil sagsøge Mike Lynch i den forbindelse.

Det har fået Mike Lynch til at fare i blækhuset. Han afviser alle HPs beskyldninger. Han har tidligere sagat, at han ikke vil være syndebuk for at HP er i kaos.

Nu har Mike Lynch oprettet en hjemmeside, AutonomyAccounts.org, hvor han fremfører sagen fra sit synspunkt. Her offentliggør han blandt andet et åbent brev til HPs bestyrelse.

Her skriver han blandt andet, at han ikke er blevet kontaktet af HP eller har fået nogen detaljer omkring, hvor han skulle have snydt.

På hjemmesiden opfordrer Mike Lynch også de besøgende til at stille ham spørgsmål om sagen.

Mike Lynch forlod HP i maj måned. Ifølge engelske iagttagere er der udsigt til en spektakulær retssag mellem HP og Mike Lynch.

Læs mere:

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS