Ex-chef slår tilbage mod HP-beskyldninger om manipulation

Tidligere HP-chef går i offensiven mod sin gamle arbejdsplads - udsigt til spektakulært retssalsdrama.

Artikel top billede

Mike Lynch er sur. Rigtig sur.

Han  var chef for softwareselskabet Autonomy, som HP i fjor købte for mere end 50 milliarder kroner sidste år. Nu beskylder HP ham for at have manipuleret med tallene før HP købte Autonomy.

HP beskyldninger kom i forbindelse med en meddelelse til den amerikanske børs, hvor HP nedskriver tab på 29 milliarder kroner, med henvisning til Autonomy.

HP har også antydet, at man vil sagsøge Mike Lynch i den forbindelse.

Det har fået Mike Lynch til at fare i blækhuset. Han afviser alle HPs beskyldninger. Han har tidligere sagat, at han ikke vil være syndebuk for at HP er i kaos.

Nu har Mike Lynch oprettet en hjemmeside, AutonomyAccounts.org, hvor han fremfører sagen fra sit synspunkt. Her offentliggør han blandt andet et åbent brev til HPs bestyrelse.

Her skriver han blandt andet, at han ikke er blevet kontaktet af HP eller har fået nogen detaljer omkring, hvor han skulle have snydt.

På hjemmesiden opfordrer Mike Lynch også de besøgende til at stille ham spørgsmål om sagen.

Mike Lynch forlod HP i maj måned. Ifølge engelske iagttagere er der udsigt til en spektakulær retssag mellem HP og Mike Lynch.

Læs mere:

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Security Summit 2026 - København

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

Morten Thune

Netip A/S