Ex-chef slår tilbage mod HP-beskyldninger om manipulation

Tidligere HP-chef går i offensiven mod sin gamle arbejdsplads - udsigt til spektakulært retssalsdrama.

Artikel top billede

Mike Lynch er sur. Rigtig sur.

Han  var chef for softwareselskabet Autonomy, som HP i fjor købte for mere end 50 milliarder kroner sidste år. Nu beskylder HP ham for at have manipuleret med tallene før HP købte Autonomy.

HP beskyldninger kom i forbindelse med en meddelelse til den amerikanske børs, hvor HP nedskriver tab på 29 milliarder kroner, med henvisning til Autonomy.

HP har også antydet, at man vil sagsøge Mike Lynch i den forbindelse.

Det har fået Mike Lynch til at fare i blækhuset. Han afviser alle HPs beskyldninger. Han har tidligere sagat, at han ikke vil være syndebuk for at HP er i kaos.

Nu har Mike Lynch oprettet en hjemmeside, AutonomyAccounts.org, hvor han fremfører sagen fra sit synspunkt. Her offentliggør han blandt andet et åbent brev til HPs bestyrelse.

Her skriver han blandt andet, at han ikke er blevet kontaktet af HP eller har fået nogen detaljer omkring, hvor han skulle have snydt.

På hjemmesiden opfordrer Mike Lynch også de besøgende til at stille ham spørgsmål om sagen.

Mike Lynch forlod HP i maj måned. Ifølge engelske iagttagere er der udsigt til en spektakulær retssag mellem HP og Mike Lynch.

Læs mere:

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura