Microsoft nørkler med opdatering: Er Windows 10.1 klar i 2016?

Microsoft er på vej med en eller flere større opdateringer til sit kommende Windows 10-operativsystem i 2016. Indtil videre bliver der gættet på, at opdateringerne sigter efter alt fra nye hardware-enheder til næste Windows Server-produkt.

Artikel top billede

Inden Microsoft overhovedet har sendt Windows 10 ud til almindeligt salg - hvilket formentlig sker i løbet af sommeren - er der en større Windows-opdatering på vej i løbet af 2016.

Opdateringen bliver næppe så stor som Windows 10, der er planlagt til at rulle ud på Microsofts mange indsatsområder lige fra PC'er over mobiltelefoner og til spillekonsoller som Xbox-serien.

Det skriver Neowin, der citerer to interne kilder hos Microsoft, der fortæller, at Redstone-projektet er gået ind i sin planlægningsfase.

Opdateringen er døbt

Ligesom både Windows 8.1 og og den kommende 10'er har haft hvert sit kodenavn (Blue og Threshold), har næste års opdatering også fået sit helt eget kodenavn.

Dåben med eget kodenavn indikerer, at der ikke bare er tale om små-justeringer.

Kodenavnet for 2016-opdateringen er 'Redstone', som er opkaldt efter en populær stenart i computerspillet Minecraft, som Microsoft købte for et halvt års tid siden.

To opdateringer i 2016

Samtidig bliver der spekuleret i, at når næste Windows Server-version forventes at blive lanceret i løbet af 2016, kan Redstone projektet muligvis være relateret til denne lancering.

Et andet techsite , The Verge, spekulerer i, at opdateringen omhandler, hvad man kunne kalde Windows 10.1.

Microsoft-kilder fortæller til The Verge, at der kommer to større opdateringer til Windows-kernen i 2016 - en om sommeren og en til efteråret.

Formålet med at udsende disse opdateringer er at målrette dem mod ny hardware, som kører Windows. Det vil i så falde dreje sig om Xbox, Surface, mobiler, HoloLens, Microsoft Band og andre produkter, der fremover bliver afhængige af Windows-systemet.

Læs også:
Tre vigtige facts om Windows 10: Det skal du vide om det nye styresystem

Er Microsoft på vej til at gøre hele Windows open source?

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Cyber Security Festival 2026:

    Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    AP Pension

    AP Pension søger erfaren Product Owner

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S