Microsofts mail ramt af problemer: Brugere kan ikke sende og synkronisere mails

Outlook.com i store problemer i flere timer. Microsoft har endnu ikke fundet en løsning.

Artikel top billede

En del brugere af Outlook.com har i løbet af dagen haft problemer med Microsofts email-tjeneste.

Og det er ikke bare dig, der har problemer med Outlook.com, erkender Microsoft på sin status-side.

"Der er problemer med Outlook.com i øjeblikket," lyder det fra selskabet.

"Vi er klar over, at brugere af de følgende mail-klienter oplever problemer med at synkroniserre og sende email. Vi arbejder med problemet og forventer en løsning inden for de næste 24 timer," lød det tidligt i morges fra Microsoft.

Selskabet oplyser, at det konkret er Windows Live Mail, Outlook Connector, MSN Premium client, Windows Phone 8.1, Windows 8 Mail Client, der har problemer.

Og tilsyneladende er det lettere sagt end gjort for softwaregiganten, at få bragt Outlook.com tilbage i perfekt form på mail-klienterne, for klokken 10:53 lød den opfølgende besked:

"Det tager længere tid, end vi håbede at løse problemet ... Vi undskylder den lange afbrydelse af tjenesten."

Det er ikke første gang, at Outlook.com oplever denne form for problemer.

Da Microsoft i september 2013 implementerede understøttelse af IMAP-protokollen, så man kunne koble sin Outlook.com-konto sammen med en email-klient, brokkede nogle brugere sig over, at den nye funktion slet ikke fungerede i praksis.

Konkret havde en del brugere problemer med eksempelvis at synkronisere Outlook.com med mailprogrammet på Mac.

Læs også:

Her er fremtidens email-løsninger fra Microsoft, IBM og Google

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub