Microsofts mail ramt af problemer: Brugere kan ikke sende og synkronisere mails

Outlook.com i store problemer i flere timer. Microsoft har endnu ikke fundet en løsning.

Artikel top billede

En del brugere af Outlook.com har i løbet af dagen haft problemer med Microsofts email-tjeneste.

Og det er ikke bare dig, der har problemer med Outlook.com, erkender Microsoft på sin status-side.

"Der er problemer med Outlook.com i øjeblikket," lyder det fra selskabet.

"Vi er klar over, at brugere af de følgende mail-klienter oplever problemer med at synkroniserre og sende email. Vi arbejder med problemet og forventer en løsning inden for de næste 24 timer," lød det tidligt i morges fra Microsoft.

Selskabet oplyser, at det konkret er Windows Live Mail, Outlook Connector, MSN Premium client, Windows Phone 8.1, Windows 8 Mail Client, der har problemer.

Og tilsyneladende er det lettere sagt end gjort for softwaregiganten, at få bragt Outlook.com tilbage i perfekt form på mail-klienterne, for klokken 10:53 lød den opfølgende besked:

"Det tager længere tid, end vi håbede at løse problemet ... Vi undskylder den lange afbrydelse af tjenesten."

Det er ikke første gang, at Outlook.com oplever denne form for problemer.

Da Microsoft i september 2013 implementerede understøttelse af IMAP-protokollen, så man kunne koble sin Outlook.com-konto sammen med en email-klient, brokkede nogle brugere sig over, at den nye funktion slet ikke fungerede i praksis.

Konkret havde en del brugere problemer med eksempelvis at synkronisere Outlook.com med mailprogrammet på Mac.

Læs også:

Her er fremtidens email-løsninger fra Microsoft, IBM og Google

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Sparekassen Danmark

Dataudvikler til IT og Operations i Hobro

Nordjylland

STELLA CARE ApS

Backend-udvikler (AI-Native)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos