Microsofts mail ramt af problemer: Brugere kan ikke sende og synkronisere mails

Outlook.com i store problemer i flere timer. Microsoft har endnu ikke fundet en løsning.

Artikel top billede

En del brugere af Outlook.com har i løbet af dagen haft problemer med Microsofts email-tjeneste.

Og det er ikke bare dig, der har problemer med Outlook.com, erkender Microsoft på sin status-side.

"Der er problemer med Outlook.com i øjeblikket," lyder det fra selskabet.

"Vi er klar over, at brugere af de følgende mail-klienter oplever problemer med at synkroniserre og sende email. Vi arbejder med problemet og forventer en løsning inden for de næste 24 timer," lød det tidligt i morges fra Microsoft.

Selskabet oplyser, at det konkret er Windows Live Mail, Outlook Connector, MSN Premium client, Windows Phone 8.1, Windows 8 Mail Client, der har problemer.

Og tilsyneladende er det lettere sagt end gjort for softwaregiganten, at få bragt Outlook.com tilbage i perfekt form på mail-klienterne, for klokken 10:53 lød den opfølgende besked:

"Det tager længere tid, end vi håbede at løse problemet ... Vi undskylder den lange afbrydelse af tjenesten."

Det er ikke første gang, at Outlook.com oplever denne form for problemer.

Da Microsoft i september 2013 implementerede understøttelse af IMAP-protokollen, så man kunne koble sin Outlook.com-konto sammen med en email-klient, brokkede nogle brugere sig over, at den nye funktion slet ikke fungerede i praksis.

Konkret havde en del brugere problemer med eksempelvis at synkronisere Outlook.com med mailprogrammet på Mac.

Læs også:

Her er fremtidens email-løsninger fra Microsoft, IBM og Google

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos