Oversigt: Denne browser er ramt af flest sårbarheder

Browseren og de tilhørende indstiksprogrammer rammes hårdt af sikkerhedshuller. Her kan du se hvilke, der får flest slag i sårbarhederne.

Artikel top billede

Dump: Internet Security Threat Report fra Symantec.

Browseren er motorvejen til internettet, og derfor er sårbarhederne i denne form for software ofte kritiske for brugernes sikkerhed.

Læs også: Alle dine browsere er blevet hacket sønder og sammen

Ligeledes er sårbarheder i de indstiks-programmer/plugins, der anvendes af browseren, også mål for masser af angreb.

Sikkerhedsfirmaet Symantec har i den nye rapport, der hedder Internet Security Threat Report, samlet statistikken over hvilken browser, der rammes af flest sårbarheder i perioden 2011 til 2014 samt hvilke indstik, der rammes hårdest af huller.

Google ned - Microsoft op

Den tvivlsomme ære af at være nummer et på den liste, er skiftet i løbet af årene.

Chrome og Safari er dalet ned af listen, mens Microsoft stille og roligt har overtaget tronsædet med den browser, der er ramt af flest sårbarheder.

Kodefabrikken fra Redmond er dog også ganske effektive til at lukke hullerne igen, hvilket tirsdagsopdateringerne er et eksempel på.

I 2012 var browserne samlet set ramt særligt hårdt af sårbarheder med næsten 900 af slagsen fordelt på de fem største browsere i verden.

I 2013 faldt antallet markant til små 600 sårbarheder, mens 2014 har budt på en lille stigning på otte procent i forhold til året før.

Efter Microsoft dukker Google Chrome op på listen med Mozilla Firefox på tredjepladsen.

De indstiksprogrammer (plugin), der produceres af tredjepartsleverandører som eksempelvis Oracle eller Adobe og anvendes af browserne til at løse opgaver som et fortolke Java, er et andet penibelt område for internetsikkerheden.

Masser af angreb sættes ind via sårbarheder i netop denne form for software.

Oracles Java og Adobe Reader og Flash-afspilleren har været meget kritiseret for problemer med sikkerheden.

Læs også: Derfor hænger vi på Java trods store sikkerhedsproblemer

Den kritik kan da også uden problemer aflæses af statistikken fra Symantec.

Det er henholdsvis den gule og røde markering på søjlerne, som du kan se på illustrationen.

Læs også: Google Chrome lukker for Java-baseret NemID.

For at navigere uden om problemerne er rådet, at du skal huske at opdatere dine programmer så snart, der er udgivet lapper fra leverandørernes sikkerhedsudviklere.

Læs også:
Advarsel: Populær browser smaskfyldt med huller

Hackerne vælter ind over særlig applikation - findes på din computer

Alle dine browsere er blevet hacket sønder og sammen

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Immeo

    Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

    Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse