Oversigt: Denne browser er ramt af flest sårbarheder

Browseren og de tilhørende indstiksprogrammer rammes hårdt af sikkerhedshuller. Her kan du se hvilke, der får flest slag i sårbarhederne.

Artikel top billede

Dump: Internet Security Threat Report fra Symantec.

Browseren er motorvejen til internettet, og derfor er sårbarhederne i denne form for software ofte kritiske for brugernes sikkerhed.

Læs også: Alle dine browsere er blevet hacket sønder og sammen

Ligeledes er sårbarheder i de indstiks-programmer/plugins, der anvendes af browseren, også mål for masser af angreb.

Sikkerhedsfirmaet Symantec har i den nye rapport, der hedder Internet Security Threat Report, samlet statistikken over hvilken browser, der rammes af flest sårbarheder i perioden 2011 til 2014 samt hvilke indstik, der rammes hårdest af huller.

Google ned - Microsoft op

Den tvivlsomme ære af at være nummer et på den liste, er skiftet i løbet af årene.

Chrome og Safari er dalet ned af listen, mens Microsoft stille og roligt har overtaget tronsædet med den browser, der er ramt af flest sårbarheder.

Kodefabrikken fra Redmond er dog også ganske effektive til at lukke hullerne igen, hvilket tirsdagsopdateringerne er et eksempel på.

I 2012 var browserne samlet set ramt særligt hårdt af sårbarheder med næsten 900 af slagsen fordelt på de fem største browsere i verden.

I 2013 faldt antallet markant til små 600 sårbarheder, mens 2014 har budt på en lille stigning på otte procent i forhold til året før.

Efter Microsoft dukker Google Chrome op på listen med Mozilla Firefox på tredjepladsen.

De indstiksprogrammer (plugin), der produceres af tredjepartsleverandører som eksempelvis Oracle eller Adobe og anvendes af browserne til at løse opgaver som et fortolke Java, er et andet penibelt område for internetsikkerheden.

Masser af angreb sættes ind via sårbarheder i netop denne form for software.

Oracles Java og Adobe Reader og Flash-afspilleren har været meget kritiseret for problemer med sikkerheden.

Læs også: Derfor hænger vi på Java trods store sikkerhedsproblemer

Den kritik kan da også uden problemer aflæses af statistikken fra Symantec.

Det er henholdsvis den gule og røde markering på søjlerne, som du kan se på illustrationen.

Læs også: Google Chrome lukker for Java-baseret NemID.

For at navigere uden om problemerne er rådet, at du skal huske at opdatere dine programmer så snart, der er udgivet lapper fra leverandørernes sikkerhedsudviklere.

Læs også:
Advarsel: Populær browser smaskfyldt med huller

Hackerne vælter ind over særlig applikation - findes på din computer

Alle dine browsere er blevet hacket sønder og sammen

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S