Smugkig: Nu kan du teste ny, smart kort-app til Windows 10

En nyudviklet kort-app til Windows 10-mobilerne gør det muligt at reservere bord på restauranten eller planlægge ruten efter trafikken. Du kan teste den nu.

Artikel top billede

Dump: Microsoft.

Vi får stille og rolig et større indblik i, hvad der er i vente fra Microsofts kommende operativsystem, Windows 10, også på mobilfronten.

Microsofts store udviklerkonference Build løber af stablen senere på ugen, og her bliver der nok åbnet yderligere for posen.

Computerworld har som det eneste danske medie en mand på stedet, og han sørger naturligvis for solid dækning af nyhederne.

Indtil da har Microsoft løftet sløret for en sprit-ny app til mobiludgaven af Windows 10, der nok skal blive godt brugt.

Det handler om en ny og egenudviklet kort-app med en stribe fikse funktioner.

Appen er allerede tilgængelig for alle mobiltelefoner, der har den seneste udgave af den tekniske prøveversion af Windows 10.

Det fortæller kodefarbrikken i et blog-indlæg.

Kombinere Bing og Nokia HERE

Appen integrerer selskabets egen Bing Maps-tjeneste med den Nokia-udviklede HERE kort-tjeneste for første gang.

Ifølge Microsoft har det betydet, at appen bliver meget nem at anvende på trykfølsomme flader. Faktisk lettere end med mus og tastatur, lyder det fra Redmond-firmaet.

Appen er blevet forsynet med mere information, end man normalt møder i denne slags tjenester.

Det handler eksempelvis om information i forbindelse med seværdigheder eller butikker på kortet. Der er også en søgefunktion, som kan bruges til at finde lokale data fra Bing og forsyne dig med en liste over de mest populære søgekategorier i lokalområdet.

Søger du efter en seværdighed, får du automatisk information om, hvor den befinder sig, billeder, brugeranmeldelser og lignende info.

Plads på restauranten

Det er også muligt at reservere et bord på en restaurant direkte fra appen, eller du kan automatisk få en liste over spisesteder, der ligger i nærheden af dit hotel.

På bloggen praler Microsoft ligeledes med et nyt, solidt navigationssystem i den nye kort-app, der skal sørge for, at du kommer frem uanset, hvor du befinder dig og uanset, hvordan du rejser.

Appen skal således levere den bedste rute til netop dit behov baseret på realtidsinformationer om trafikken.

Du kan også skræddersy din egen rute ud fra dine præferencer, og så er kort-appen forsynet med en stemmestyret enhed, så du kan snakke dig vej frem.

Som det er tilfældet i Nokias HERE Maps-tjeneste er det muligt at hente kort ned på telefonen og derved anvende navigationen uden en internet-forbindelse.

En fortalelse af chefen for processorproducenten AMD har i øvrigt givet næring til rygter om en dato for den færdige version af Windows 10.

De lyder på, at Windows 10 kommer i slutningen af juli.

Det kan du læse mere om her: Lanceringsdato lækket: Du får Windows 10 om få måneder

Læs også:

Ny udgave ankommet: Windows 10 er kommet et skridt nærmere

Tre vigtige facts om Windows 10: Det skal du vide om det nye styresystem

Total forvirring om gratis Windows 10: Nu kommer alle undtagelserne

"Gratis" Windows 10 nærmer sig: Og det kan blive dyrt for virksomhederne

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos