Uber kan snart være den mest værdifulde iværksætter-virksomhed nogensinde

Uber kan være på vej til at slå Facebook af pinden som verdens mest værdifulde iværksætter-virksomhed. Se her, hvad der ligger til grund.

Artikel top billede

(Foto: Gamma Nine Photography)

Transporttjenesten Uber kan være på vej til at blive den mest værdifulde iværksættervirksomhed nogensinde.

Uber hentede så sent som i december 1,2 milliarder dollar i ny kapital, og ifølge den amerikanske avis The Wall Street Journal er Uber i færd med at indhente yderligere kapital i størrelsesordenen 1,5 milliarder dollar til 2 milliarder dollar.

Det vil give virksomheden en ny samlet værdi på 50 milliarder dollar eller mere. I danske kroner svarer det med den aktuelle dollarkurs til 330 milliarder kroner.

Kan slå Facebook af pinden

I øjeblikket har Facebook-titlen som historiens mest værdifulde iværksættere-virksomhed.

Før Facebook med sin børsnotering i 2012 trådte ind i de "voksnes rækker" opnåede virksomheden en prisfastsættelse på netop 50 milliarder dollar.

Men Wall Street Journal skriver, at Ubers kommende investeringsrunde endnu ikke færdig, og derfor kan virksomheden værdi meget vel kan ende på mere end de 50 milliarder dollar.

Kontroversiel tjeneste

Uber er stiftet i USA i 2009 af den amerikanske iværksætter Travis Kalanick, og i november 2014 introducerede Uber sin tjeneste i Danmark.

Virksomheden betragtes som en af de seneste års mest kontroversielle virksomheder, og for nylig blev Uber sigtet for brud på den danske taxilov.

Det vurderes, at Uber i dag omsætter for 400 millioner dollar, og en værdifastsættelse på 50 milliarder dollar vil således være 120 gange større end omsætningen. Til sammenligning var Facebooks omsætning på 2 milliarder dollar, da virksomheden var 50 milliarder dollar værd.

Kan bruges til opkøb

Den nye kapital skal formodentligt bruges til yderligere ekspansion af tjenesten, der i øjeblikket spreder sig med lynets hast over hele kloden.

Derudover har der også været rygter om, at Uber har afgivet et bud på 3 milliarder dollar eller knap 20 milliarder kroner for Nokias korttjeneste, Here. 

Læs også: 
Derfor kan it-virksomheder uden omsætning være milliarder af kroner værd

Uber sigtet for brud på den danske taxilov

Uber ved at købe Nokias kort-tjeneste Here - har budt 20 milliarder kroner 

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S