Uber kan snart være den mest værdifulde iværksætter-virksomhed nogensinde

Uber kan være på vej til at slå Facebook af pinden som verdens mest værdifulde iværksætter-virksomhed. Se her, hvad der ligger til grund.

Artikel top billede

(Foto: Gamma Nine Photography)

Transporttjenesten Uber kan være på vej til at blive den mest værdifulde iværksættervirksomhed nogensinde.

Uber hentede så sent som i december 1,2 milliarder dollar i ny kapital, og ifølge den amerikanske avis The Wall Street Journal er Uber i færd med at indhente yderligere kapital i størrelsesordenen 1,5 milliarder dollar til 2 milliarder dollar.

Det vil give virksomheden en ny samlet værdi på 50 milliarder dollar eller mere. I danske kroner svarer det med den aktuelle dollarkurs til 330 milliarder kroner.

Kan slå Facebook af pinden

I øjeblikket har Facebook-titlen som historiens mest værdifulde iværksættere-virksomhed.

Før Facebook med sin børsnotering i 2012 trådte ind i de "voksnes rækker" opnåede virksomheden en prisfastsættelse på netop 50 milliarder dollar.

Men Wall Street Journal skriver, at Ubers kommende investeringsrunde endnu ikke færdig, og derfor kan virksomheden værdi meget vel kan ende på mere end de 50 milliarder dollar.

Kontroversiel tjeneste

Uber er stiftet i USA i 2009 af den amerikanske iværksætter Travis Kalanick, og i november 2014 introducerede Uber sin tjeneste i Danmark.

Virksomheden betragtes som en af de seneste års mest kontroversielle virksomheder, og for nylig blev Uber sigtet for brud på den danske taxilov.

Det vurderes, at Uber i dag omsætter for 400 millioner dollar, og en værdifastsættelse på 50 milliarder dollar vil således være 120 gange større end omsætningen. Til sammenligning var Facebooks omsætning på 2 milliarder dollar, da virksomheden var 50 milliarder dollar værd.

Kan bruges til opkøb

Den nye kapital skal formodentligt bruges til yderligere ekspansion af tjenesten, der i øjeblikket spreder sig med lynets hast over hele kloden.

Derudover har der også været rygter om, at Uber har afgivet et bud på 3 milliarder dollar eller knap 20 milliarder kroner for Nokias korttjeneste, Here. 

Læs også: 
Derfor kan it-virksomheder uden omsætning være milliarder af kroner værd

Uber sigtet for brud på den danske taxilov

Uber ved at købe Nokias kort-tjeneste Here - har budt 20 milliarder kroner 

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Politiets Efterretningstjeneste

    Specialist til IT-kontraktstyring i PET's IT-Afdeling

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fullstack softwareudvikler i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen