Uber kan snart være den mest værdifulde iværksætter-virksomhed nogensinde

Uber kan være på vej til at slå Facebook af pinden som verdens mest værdifulde iværksætter-virksomhed. Se her, hvad der ligger til grund.

Artikel top billede

(Foto: Gamma Nine Photography)

Transporttjenesten Uber kan være på vej til at blive den mest værdifulde iværksættervirksomhed nogensinde.

Uber hentede så sent som i december 1,2 milliarder dollar i ny kapital, og ifølge den amerikanske avis The Wall Street Journal er Uber i færd med at indhente yderligere kapital i størrelsesordenen 1,5 milliarder dollar til 2 milliarder dollar.

Det vil give virksomheden en ny samlet værdi på 50 milliarder dollar eller mere. I danske kroner svarer det med den aktuelle dollarkurs til 330 milliarder kroner.

Kan slå Facebook af pinden

I øjeblikket har Facebook-titlen som historiens mest værdifulde iværksættere-virksomhed.

Før Facebook med sin børsnotering i 2012 trådte ind i de "voksnes rækker" opnåede virksomheden en prisfastsættelse på netop 50 milliarder dollar.

Men Wall Street Journal skriver, at Ubers kommende investeringsrunde endnu ikke færdig, og derfor kan virksomheden værdi meget vel kan ende på mere end de 50 milliarder dollar.

Kontroversiel tjeneste

Uber er stiftet i USA i 2009 af den amerikanske iværksætter Travis Kalanick, og i november 2014 introducerede Uber sin tjeneste i Danmark.

Virksomheden betragtes som en af de seneste års mest kontroversielle virksomheder, og for nylig blev Uber sigtet for brud på den danske taxilov.

Det vurderes, at Uber i dag omsætter for 400 millioner dollar, og en værdifastsættelse på 50 milliarder dollar vil således være 120 gange større end omsætningen. Til sammenligning var Facebooks omsætning på 2 milliarder dollar, da virksomheden var 50 milliarder dollar værd.

Kan bruges til opkøb

Den nye kapital skal formodentligt bruges til yderligere ekspansion af tjenesten, der i øjeblikket spreder sig med lynets hast over hele kloden.

Derudover har der også været rygter om, at Uber har afgivet et bud på 3 milliarder dollar eller knap 20 milliarder kroner for Nokias korttjeneste, Here. 

Læs også: 
Derfor kan it-virksomheder uden omsætning være milliarder af kroner værd

Uber sigtet for brud på den danske taxilov

Uber ved at købe Nokias kort-tjeneste Here - har budt 20 milliarder kroner 

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Cyber Security Festival 2026:

    Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S