Her er Microsofts 13 nye sikkerhedsrettelser til din maskine

Der er kommet en stribe kritiske rettelser til flere huller i Microsofts kode. Her er de vigtigste.

Artikel top billede

Microsoft fortsætter rækken af sikkerhedsopdateringer til Windows og andre software-produkter fra Redmond-farbrikken efter den opskrift, der er blevet døbt Patch Tuesday.

Navnet er valgt fordi opdateringerne sendes ud til forbrugerne den anden tirsdag i hver måned.

Denne måned adskiller sig ikke, og Microsoft har netop udsendt 13 såkaldte security bulletins.

Tre af dem er blevet stemplet som kritiske, og de har effekt på alle typer Windows, herunder Windows 7, Windows 8.1 og Windows 10 preview.

Tre kritiske

En af de tre kritiske lapper er en rettelse til Internet Explorer, der lukker en stribe sårbarheder i den aldrende browser.

I værste fald kan der afvikles ondsindet kode på maskinen, hvis man besøger en webside, der er designet med onde hensigter, og man surfer med en version af Explorer, der ikke er blevet opdateret.

En anden kritisk rettelse henvender sig til Microsofts fonte, eller skrifttyper. Virksomheden fortæller, at der nu lukkes for, at der afvikles ondsindet kode i forbindelse med dokumenter og usikre websider med indlejrede TrueType-fonte.

Den sidste kritiske lap lukker et hul i Windows Journal, der giver angribere mulighed for at fifle med brugerrettigheder på maskinen.

Opdateringerne kan hentes via Windows Update, og du kan læse om dem mere på virksomhedens TechNet.

Grafikgiganten Adobe sender i samme moment opdateringer til firmaets Flash-afspiller samt til Acrobat og Reader.

Læs også: Sådan beskytter et moderne antivirusprogram din computer

Lukker for tirsdagsrettelser

Tirsdags-opdateringerne er i øvrigt noget som Microsoft har set på i forbindelse med den nye udgave af firmaets styresystem.

Almindelige Windows-brugere skal med den kommende version 10 ikke vente uger på at få lukket sikkerhedshuller.

Microsoft vil i stedet streame sikkerhedsopdateringerne ud så snart de er færdige.

Det kan du læse mere om her: Microsoft dropper Patch Tuesday i Windows 10

Læs også:
Voldsomt fokus på it-sikkerhed kan være en guldgrube - men langt fra alle hiver gevinsten hjem

Ekspert advarer om vanvittig mangel på sikkerhed og privacy i apps

Dansk sikkerhedsekspert: Sådan kan it-sikkerhed betale sig på bundlinjen

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse