Google søger folk til Glass-afdelingen: Er Google Glass på vej tilbage?

Google har slået en stribe af job op til selskabets Glass-projekt. Er Google Glass på vej tilbage?

Artikel top billede

Google trak i januar Google Glass tilbage fra butiks-hylderne til privatforbrugerne efter en række både tekniske og omdømme-mæssige problemer.

Det kan du læse mere om her: Google stopper salget af Google Glass: Fjernes fra butiks-hylden på mandag.

Trods tilbagetrækningen har Google imidlertid ikke lagt udviklingen af den digitale brille på hylderne.

I hvert fald søger selskabet lige nu 16 nye folk til udviklingen. Tidligere på året har Google ansat en god håndfuld folk i afdelingen.

For tiden søger Google blandt andet software-udviklere til udvikling af Glass-teknologier inden for 'voice,' ' Android GDK,' 'Enterprise' og 'Google for Work.'

Du kan se alle de ledige Google-stillinger her.

Der er overordnet tale om kompetencer, som de fleste hardware-udviklings-projekter har brug for.

Mere interessant er det måske, at Google skriver, at de pågældende medarbejdere skal arbejde i et team, der beskæftiger sig med "smart eyewear and other related products.'

Det kan tyde på, at Google pusler med planer om at udvikle produkter, der række videre end det originale brille-koncept.

Da Google trak stikket i januar, lå det fast, at selskabet ville arbejde videre med den lillebitte Glass-computer, der er en central del af den kontroversielle brille.

Dengang meddelte Google, at Google Glass var 'vokset ud' af den oprindelige udviklingsfase i Googles udviklingsafdeling, Google X.

Google Glass var genstand for megen opmærksomhed, da brillen blev lanceret i 2013.

Siden er der kommet andre spændende 'wearables' på markedet, som på flere forskellige måder har givet Google Glass baghjul.

De tæller blandt andet Applw Watch, Oculus Rift og Microsofts nye HoloLens.

Det kan du læse mere om her: Vi har prøvet HoloLens: Microsoft har skabt fremtidens computer

Fælles for de nye produkter er, at de ikke ser ud til at være plaget af samme teknologiske udfordringer som Google Glass har været.

Det er ting, som Google skal have fikset, inden den næste version af Google Glass kan komme på markedet. Ellers bliver kunderne med sikkerhed væk.

Læs også:

Google X - hvor verdens vildeste ideer bliver til virkelighed

Google stopper salget af Google Glass - fjernes fra butiks-hylden på mandag

Styresystemernes tid er ved at være omme

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

LB Forsikring

IT Risk Manager

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Business Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS