NemID får ny topchef: 46-årig dansker i spidsen for danske NemID og norske BankID

Nets ansætter ny topchef, der skal stå i spidsen for alle danskernes NemID-løsning.

Artikel top billede

Den 46-årige Niels Gotfredsen er blevet ansat som ny topchef for NemID i Danmark og BankID i Norge.

Niels Gotfredsen kommer fra en stilling som direktør i Moderniseringsstyrelsen under Finansministeriet, hvor han arbejdet med at modernisere den offentlige sektor.

Det oplyser Nets i en pressemeddelelse.

Formelt bliver Niels Gotfredsen chef for selskabet Nets eSecurity, der står for udvikling og drift af NemID i Danmark og BankID i Norge.

Løsningen har 4,5 millioner brugere i Danmark og omkring 60 millioner logins om måneden.

BankID har tre millioner brugere i Norge og omkring 26 millioner logins om måneden.

Nye løsninger

Niels Gotfredsen skal stå i spidsen for arbejdet med at udvide eSecurity-forretningsområdet med nye løsninger, der både kan sælges til nuværende markeder, men som også er interessante for nye markeder, lyder den lidt løse arbejdsbeskrivelse fra Nets.

I forbindelse med ansættelsen siger Freddy Haraldsen, der er senior executive vice president i Nets og har ansvaret for Sector & Information Services :

"Vi oplever en stor interesse fra dels Danmark og Norge, men også fra andre lande for de kompetencer og løsninger, som vi har udviklet. Jeg er sikker på, at Niels (Gotfredsen, red.) er den rette mand til at bringe disse kompetencer i spil, både på nuværende og nye markeder."

Vi ville gerne have spurgt Niels Gotfredsen om, hvordan han vil gribe den nye opgave an, men ifølge Nets presseafdeling ønsker han først at deltage i et interview, når han tiltræder stillingen senere på året.

Der skal dog nok blive opgaver at tage fat på i Nets.

Det kan du læse mere om her: Få overblikket: Her begår Nets alvorlige fejl med it-sikkerheden

Læs også:

Nordea havnet i ny byge af it-problemer

Nets ramt af nyt løn-kaos: Men bare rolig, du skal nok få din løn i dag

Nets nedlægger hundredevis af stillinger - 220 mand skal ud

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Statens IT

    Sikkerhedsarkitekt til Statens It

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Business Controlling

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS