NemID får ny topchef: 46-årig dansker i spidsen for danske NemID og norske BankID

Nets ansætter ny topchef, der skal stå i spidsen for alle danskernes NemID-løsning.

Artikel top billede

Den 46-årige Niels Gotfredsen er blevet ansat som ny topchef for NemID i Danmark og BankID i Norge.

Niels Gotfredsen kommer fra en stilling som direktør i Moderniseringsstyrelsen under Finansministeriet, hvor han arbejdet med at modernisere den offentlige sektor.

Det oplyser Nets i en pressemeddelelse.

Formelt bliver Niels Gotfredsen chef for selskabet Nets eSecurity, der står for udvikling og drift af NemID i Danmark og BankID i Norge.

Løsningen har 4,5 millioner brugere i Danmark og omkring 60 millioner logins om måneden.

BankID har tre millioner brugere i Norge og omkring 26 millioner logins om måneden.

Nye løsninger

Niels Gotfredsen skal stå i spidsen for arbejdet med at udvide eSecurity-forretningsområdet med nye løsninger, der både kan sælges til nuværende markeder, men som også er interessante for nye markeder, lyder den lidt løse arbejdsbeskrivelse fra Nets.

I forbindelse med ansættelsen siger Freddy Haraldsen, der er senior executive vice president i Nets og har ansvaret for Sector & Information Services :

"Vi oplever en stor interesse fra dels Danmark og Norge, men også fra andre lande for de kompetencer og løsninger, som vi har udviklet. Jeg er sikker på, at Niels (Gotfredsen, red.) er den rette mand til at bringe disse kompetencer i spil, både på nuværende og nye markeder."

Vi ville gerne have spurgt Niels Gotfredsen om, hvordan han vil gribe den nye opgave an, men ifølge Nets presseafdeling ønsker han først at deltage i et interview, når han tiltræder stillingen senere på året.

Der skal dog nok blive opgaver at tage fat på i Nets.

Det kan du læse mere om her: Få overblikket: Her begår Nets alvorlige fejl med it-sikkerheden

Læs også:

Nordea havnet i ny byge af it-problemer

Nets ramt af nyt løn-kaos: Men bare rolig, du skal nok få din løn i dag

Nets nedlægger hundredevis af stillinger - 220 mand skal ud

Annonceindlæg fra Computerworld

AI-agenterne kommer vrimlende

Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S