NemID får ny topchef: 46-årig dansker i spidsen for danske NemID og norske BankID

Nets ansætter ny topchef, der skal stå i spidsen for alle danskernes NemID-løsning.

Artikel top billede

Den 46-årige Niels Gotfredsen er blevet ansat som ny topchef for NemID i Danmark og BankID i Norge.

Niels Gotfredsen kommer fra en stilling som direktør i Moderniseringsstyrelsen under Finansministeriet, hvor han arbejdet med at modernisere den offentlige sektor.

Det oplyser Nets i en pressemeddelelse.

Formelt bliver Niels Gotfredsen chef for selskabet Nets eSecurity, der står for udvikling og drift af NemID i Danmark og BankID i Norge.

Løsningen har 4,5 millioner brugere i Danmark og omkring 60 millioner logins om måneden.

BankID har tre millioner brugere i Norge og omkring 26 millioner logins om måneden.

Nye løsninger

Niels Gotfredsen skal stå i spidsen for arbejdet med at udvide eSecurity-forretningsområdet med nye løsninger, der både kan sælges til nuværende markeder, men som også er interessante for nye markeder, lyder den lidt løse arbejdsbeskrivelse fra Nets.

I forbindelse med ansættelsen siger Freddy Haraldsen, der er senior executive vice president i Nets og har ansvaret for Sector & Information Services :

"Vi oplever en stor interesse fra dels Danmark og Norge, men også fra andre lande for de kompetencer og løsninger, som vi har udviklet. Jeg er sikker på, at Niels (Gotfredsen, red.) er den rette mand til at bringe disse kompetencer i spil, både på nuværende og nye markeder."

Vi ville gerne have spurgt Niels Gotfredsen om, hvordan han vil gribe den nye opgave an, men ifølge Nets presseafdeling ønsker han først at deltage i et interview, når han tiltræder stillingen senere på året.

Der skal dog nok blive opgaver at tage fat på i Nets.

Det kan du læse mere om her: Få overblikket: Her begår Nets alvorlige fejl med it-sikkerheden

Læs også:

Nordea havnet i ny byge af it-problemer

Nets ramt af nyt løn-kaos: Men bare rolig, du skal nok få din løn i dag

Nets nedlægger hundredevis af stillinger - 220 mand skal ud

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Applikationsspecialister med fokus på Microsoft servermiljøer til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværkstekniker til Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre – Er det dig?

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S