NemID får ny topchef: 46-årig dansker i spidsen for danske NemID og norske BankID

Nets ansætter ny topchef, der skal stå i spidsen for alle danskernes NemID-løsning.

Artikel top billede

Den 46-årige Niels Gotfredsen er blevet ansat som ny topchef for NemID i Danmark og BankID i Norge.

Niels Gotfredsen kommer fra en stilling som direktør i Moderniseringsstyrelsen under Finansministeriet, hvor han arbejdet med at modernisere den offentlige sektor.

Det oplyser Nets i en pressemeddelelse.

Formelt bliver Niels Gotfredsen chef for selskabet Nets eSecurity, der står for udvikling og drift af NemID i Danmark og BankID i Norge.

Løsningen har 4,5 millioner brugere i Danmark og omkring 60 millioner logins om måneden.

BankID har tre millioner brugere i Norge og omkring 26 millioner logins om måneden.

Nye løsninger

Niels Gotfredsen skal stå i spidsen for arbejdet med at udvide eSecurity-forretningsområdet med nye løsninger, der både kan sælges til nuværende markeder, men som også er interessante for nye markeder, lyder den lidt løse arbejdsbeskrivelse fra Nets.

I forbindelse med ansættelsen siger Freddy Haraldsen, der er senior executive vice president i Nets og har ansvaret for Sector & Information Services :

"Vi oplever en stor interesse fra dels Danmark og Norge, men også fra andre lande for de kompetencer og løsninger, som vi har udviklet. Jeg er sikker på, at Niels (Gotfredsen, red.) er den rette mand til at bringe disse kompetencer i spil, både på nuværende og nye markeder."

Vi ville gerne have spurgt Niels Gotfredsen om, hvordan han vil gribe den nye opgave an, men ifølge Nets presseafdeling ønsker han først at deltage i et interview, når han tiltræder stillingen senere på året.

Der skal dog nok blive opgaver at tage fat på i Nets.

Det kan du læse mere om her: Få overblikket: Her begår Nets alvorlige fejl med it-sikkerheden

Læs også:

Nordea havnet i ny byge af it-problemer

Nets ramt af nyt løn-kaos: Men bare rolig, du skal nok få din løn i dag

Nets nedlægger hundredevis af stillinger - 220 mand skal ud

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en incident og problem manager til DeMars (SAP) i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Csis Security Group A/S

    Junior Software Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job