Nordmænd grålister spam

E-mail-systemet på universitetet i den nordnorske by Tromsø var ved at bukke under på grund af tusinder af spam-mails ved juletid. Nu har universitet med succes indført såkaldte grålister, hvilket har fjernet 80 procent af de uønskede reklame-mails.

Universitet i den nordnorske by Tromsø har taget et effektivt våben i brug i kampen mod spam og reduceret antallet af spam-mails med 80 procent med nye grålister.

Ifølge Computerworld Norge var læreanstalten i det høje nord ved juletid så hårdt angrebet af spam, at der havnede lige så mange uønskede reklame-mails i dets indbakke som reel post.

Spammen trængte ind i universitets indbakker, på trods af at det var beskyttet af et spamfilter baseret på open source-softwaren Spamassassin.

Effektive grålister

De voldsomme mængder spam tvang universitetet til at reagere, og løsningen blev et at indføre såkaldte grålister. Det har læreanstaltens e-mail-ansvarlige, Ingeborg Østrem Hellemo, ikke fortrudt.

- Så vidt vi ved, er vi de første i Norge, som har taget dem i brug. Vi samarbejder tæt med sygehusene i Nordnorge og har implementeret vores system, sådan at hele sygehussektoren i Nordnorge er beskyttet af vores gråliste, siger hun.

Grålister fungerer ved, at det beskyttede mail-system altid afviser mailen, første gang en ny afsender forsøger at sende en e-mail. Systemet sender en mail tilbage til afsenderens mailserver med besked om at forsøge at sende mail igen.

Det vil et almindeligt postsystem gøre efter et stykke tid, mens de systemer, som spammerne oftest benytter, ikke har kapacitet til at lagre al information om fejl-leverancer og derfor ikke sender spam-e-mailen igen.

Lang ventetid

Den største ulempe ved grålister er, at fejlmeldingen bliver liggende i kø meget længe, hvilket kan gøre e-mail-kommunikationen meget langsom. Ifølge den e-mail-ansvarlige tog det kun et par timer at tilpasse og implementere grålisten, der er udviklet på baggrund af open source-software.

- Virkningen var umiddelbar og dramatisk. Fra at vise en konstant strøm af af e-mail døgnet rundt, så begyndte loggen igen at at vise svingninger, når folk var på arbejde. Antallet af spam-mail faldt fra over 100 i døgnet hos de hårdest ramte til en eller to. Elektronisk post begyndte pludselig at give mening igen, beretter Ingeborg Østem Hellemo til Computerworld Norge.

Relevant link

IDC-analysen "Spam i Danmark: Forebyggelse og helbredelse"

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura