It-giganter: Virksomheder skal bruge grid

Med Oracle i spidsen går nogle af verdens største it-selskaber sammen om at sikre, at virksomhedernes software kan køre i et grid, hvor de trækker på regnekraft fra alle maskiner i netværket. IBM er dog ikke med, og det får panderynkerne frem hos analytikerne.

Virksomhederne skal have mulighed for dynamisk at trække på alle tilgængelige processorer på servere i deres netværk, uanset hvilken server selve applikationen er dedikeret til.

En ny organisation, Enterprise Grid Alliance, af nogle af verdens største it-selskaber vil med Oracle i spidsen sørge for, at deres software og hardware kan indgå i samme grid, uden at der bliver problemer med at sætte det op.

Næsten alle de store it-selskaber har i dag grid-teknologi, som kan nedbringe virksomhedernes investeringer i dedikeret og dyr hardware.

Problemet er bare, at det ikke altid spiller sammen, hvis en virksomhed for eksempel benytter en database fra Oracle, storage fra EMC og management software fra Hewlett-Packard, for nu at tage nogle af alliancens største medlemmer.

Enterprise Grid Alliance beskæftiger sig derimod ikke med grid-teknologien i forskningsmiljøer. De har ellers fået den største opmærksomhed, fordi nogle af dem trækker på ledig computerkraft fra pc'er, som blot er koblet til internet.

Der findes allerede en organisation, Global Grid Forum, som tager sig af den overordnede standardisering af teknologien. Ifølge Donald Deutsch, som står i spidsen for Enterprise Grid Alliance og til dagligt arbejder for Oracle, vil hans organisation arbejde sammen med det globale forum.

En anden hovedpine, som har fået giganterne til at gå sammen, er betalingen for brug af software. Den følger ofte antallet af processorer, som softwaren kører på, men det giver ingen mening i et grid-netværk. Derfor skal Enterprise Grid Alliance komme med forslag til nye licensmodeller.

Selv om den nye alliance også har opbakning fra blandt andre Intel, Sun, Cisco, NEC og Fujitsu Siemens Computers, så mangler den to vigtige medlemmer - IBM og Microsoft. Begge har fået tilbudt et medlemskab, og i hvert fald IBM overvejer det endnu.

Netop verdens største it-selskab har været den varmeste fortaler for grid-teknologien, og derfor påkalder det sig også opmærksomhed, at IBM ikke er med i den nye alliance. Jonathan Eunice fra analysebureauet Illuminata kalder det over for nyhedstjenesten Cnet for "mistænkeligt". Han mener slet ikke, at der er brug for et nyt forum.

Så afvisende er en anden analytiker, Dan Kusnetzky fra IDC, ifølge IDG News Service ikke. Han finder, at der er god mening i at forsøge at skabe interoperabilitet mellem de store leverandørers systemer i et grid-netværk, men advarer om, at det bliver en stor mundfuld. Det skyldes både, at IBM og Microsoft ikke er med, og at de tekniske udfordringer er enorme.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

Jim Neble

Vektus A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job