Worldcom rejser sig fra ruinerne

Skandaleramte Worldcom, der i begyndelsen af årtusindet pumpede sine regnskaber med over 400 milliarder kroner, genoptog i går sin televirksomhed under navnet MCI. Det tidligere Worldcom er ikke længere under betalingsstandning og tror på, at selskabets globale telenetværk bliver en guldgrube.

Det skandaleramte teleselskab Worldcom, der tirsdag officielt ændrede navn til MCI, er kommet ud af verdens største sag om regnskabssvindel med livet i behold.

Worldcom, der blev afsløret i at pumpe sine resultater med op mod 437 milliarder kroner, har rejst sig fra den ruinhob, som virksomheden blev forvandlet til, da bestyrelsen og en række direktører svindlede for milliarder.

MCI trådte tirsdag officielt ud af den betalingsstandsning, som blev resultatet af svindelaffæren og en række katastrofale regnskabsår, hvor flere hundrede milliarder kroner fossede ud af teleselskabets pengekasse.

Siden har virksomheden gennemført en omfattende redningsplan, der blandt andet indebar, at venlige kreditorer vinkede farvel til store milliardbeløb. Aktionærerne tabte langt hovedparten af, hvad de havde investeret i selskabet.

Som et led i planen nedskrev selskabet resultaterne i 2000 og 2001 for et beløb, der svarer til prisen på 14 Storebæltsbroer, godt 461 milliarder kroner.

IP-telefoni skal sikre succes

Michael Capellas, administrerende direktør for MCI, kaldte dagen i går for en "jubel-dag". Han mener, at MCI nu er klar til at gøre sig gældende på det globale telekommunikationsmarked, da det råder over et globalt netværk, som dækker 150 lande og seks kontinenter.

Han oplyser, at selskabet har en stor IP-infrastruktur på plads, hvilket gør MCI i stand til at koble almindelig telefoni sammen med IP-services.

- Man kommer ikke bare ind på telemarkedet til virksomheder fra sidelinjen. Vi har en lang historie, og vi er mere end klar til konkurrencen, siger Capellas til IDG News Service.

Teleanalytikeren Jeff Kagan tror, at MCI kan genvinde noget af fordums styrke.

- En stor vægt er blevet løftet af MCI's skuldre. For kun to år siden spekulerede vi alle sammen på, om virksomheden i det hele taget ville overleve skandalen. Den overlevede og er nu klar til at kaste sig over et nyt kapitel i sin omtumlede historie, siger analytikeren.

Han mener, at MCI's største udfordring bliver at udnytte de fordele, som selskabet har inden for IP-tjenester, inden konkurrenterne overhaler indenom.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS