WikiLeaks: USA har overvåget tre præsidenter i Europa

I Frankrig er der indkaldt til hastemøde efter afsløringer, der tyder på, at amerikanerne har haft efterretningssnablen godt og grundigt nede i det europæiske kontinent for at suge data hjem til staternes harddiske.

Artikel top billede

I tirsdags publicerede WikiLeaks en række dokumenter, der siger, at U.S. National Security Agency, måske bedre kendt som NSA, har udspioneret tre franske præsidenter i en periode fra fra 2006 til 2012.

Det handler om præsidenterne Jacques Chirac, Nicolas Sarkozy og François Hollande.

Amerikanerne har angiveligt søgt efter politiske, økonomiske og diplomatiske efterretninger.

Det skriver blandt andet New York Times.

Ifølge nyhedsbureauet Reuters er de nysgerrige amerikanere gået efter kommunikation til og fra de franske præsidenter samt en række ministre og Frankrigs ambassadør i USA.

Ikke første gang

Det er ikke første gang, at NSA har haft næsen lidt for langt fremme på det europæiske kontinent.

I 2013 kunne oplysninger fra Edward Snowdens omfattende arkiv afsløre, at National Security Agency har spioneret i flere EU-lande.

Den mest kendte episode handler om overvågning af den tyske kansler Angela Merkels mobiltelefon, der gav store spændinger mellem de to parter.

Hastemøde i Paris

Efter WikiLeaks-afsløringerne har den franske præsident François Hollande bedt om et møde med forsvarsudvalg for at finde ud af, hvad der er op og ned i sagen samt, hvordan den stolte nation skal forholde sig.

Det skriver DR.

I kølvandet på de dræbte tegnere fra magasinet Charlie Hebdo i januar har Frankrig iøvrigt selv vedtaget en meget kontroversiel lov om overvågning, der ifølge kritikere er for omfattende.

Loven, som netop er blevet vedtaget i det franske overhus, giver mulighed for at myndighederne kan få adgang til digital kommunikation, som telefonsamtaler, mail og sms, uden en dommerkendelse.

Overvågningen kræver 'blot', at vedkommende er formodet terrorist eller har formodet tilknytning til miljøet.

Læs også:
Google afslører: Så mange links vil folk gerne have fjernet fra søgemaskinen

Her er tre bud på topsikrede og gratis mail-tjenester

Edvard Snowden gør klar til at vende hjem til USA - han slipper for dødsstraf, lover USA

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Tekniske specialister til ITSM og CMDB til opbygning af Forsvarets nye Digital Backbone

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Souschef til Informations- og kommunikationsteknologi i Cyberdivisionen Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura