Vigtig aftale på plads: Fjerner afgifter på masser af it-produkter

Der kan være udsigt til billigere it-produkter, efter at en international aftale om at fjerne import-afgifter er faldet på plads.

Artikel top billede

Afgifter på mere end 200 it-produkter står til at falde bort, efter at 54 medlemmer af World Trade Organization, WTO, netop har indgået en ny aftale om at eliminere afgifterne.

Det skriver World Trade Organization i en pressemeddelelse, hvor det forklares, at medlemmerne repræsenterer store eksportører af informationsteknologi rundt omkring i verden.

WTO's generaldirektør, Roberto Azevêdo, kalder aftalen en milepæl og siger desuden:

"Den årlige handel med disse 201 produkter har en værdi på over 1,2 trillioner dollars (omkring otte billioner kroner, red.) og står for syv procent af den totale globale handel i dag."

"At eliminere afgifterne på handel i denne størrelsesorden vil få en kæmpe betydning. Det vil mulliggøre lavere priser - inklusiv i mange andre brancher, der anvender it-produkter - det vil skabe jobs, og det vil hjælpe med at booste BNP-væksten rundt omkring i verden."

WTO skriver, at alle 161 WTO-medlemmer vil få gavn af aftalen, da de også får adgang til afgifts-fri handel på de markeder, hvor importafgifterne nu frafalder.

Vigtige lande mangler at skrive under

Det fremgår, at blandt andet chips, GPS-systemer, telekommunikations-satellitter og touchskærme vil blive berørt af den nye WTO-aftale.

"Aftalen indeholder også en hensigtserklæring om at arbejde for at tackle andre barrierer i it-sektoren og om løbende at gennemgå listen med produkter for at se, om en yderligere udvidelse kan være nødvendig for at reflektere den fremtidige teknologi-udvikling," oplyser WTO videre.

Nyhedsbureauet Reuters kan dog samtidig oplyse, at fem af de 54 lande, der har været med til at udarbejde aftalen, ikke har skrevet under endnu.

Det drejer sig om Taiwan, Tyrkiet, Thailand, Colombia og Mauritus.

Reuters skriver dog også, at de lande formentlig også skriver under på aftalen i den nærmeste fremtid.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect