Vigtig aftale på plads: Fjerner afgifter på masser af it-produkter

Der kan være udsigt til billigere it-produkter, efter at en international aftale om at fjerne import-afgifter er faldet på plads.

Artikel top billede

Afgifter på mere end 200 it-produkter står til at falde bort, efter at 54 medlemmer af World Trade Organization, WTO, netop har indgået en ny aftale om at eliminere afgifterne.

Det skriver World Trade Organization i en pressemeddelelse, hvor det forklares, at medlemmerne repræsenterer store eksportører af informationsteknologi rundt omkring i verden.

WTO's generaldirektør, Roberto Azevêdo, kalder aftalen en milepæl og siger desuden:

"Den årlige handel med disse 201 produkter har en værdi på over 1,2 trillioner dollars (omkring otte billioner kroner, red.) og står for syv procent af den totale globale handel i dag."

"At eliminere afgifterne på handel i denne størrelsesorden vil få en kæmpe betydning. Det vil mulliggøre lavere priser - inklusiv i mange andre brancher, der anvender it-produkter - det vil skabe jobs, og det vil hjælpe med at booste BNP-væksten rundt omkring i verden."

WTO skriver, at alle 161 WTO-medlemmer vil få gavn af aftalen, da de også får adgang til afgifts-fri handel på de markeder, hvor importafgifterne nu frafalder.

Vigtige lande mangler at skrive under

Det fremgår, at blandt andet chips, GPS-systemer, telekommunikations-satellitter og touchskærme vil blive berørt af den nye WTO-aftale.

"Aftalen indeholder også en hensigtserklæring om at arbejde for at tackle andre barrierer i it-sektoren og om løbende at gennemgå listen med produkter for at se, om en yderligere udvidelse kan være nødvendig for at reflektere den fremtidige teknologi-udvikling," oplyser WTO videre.

Nyhedsbureauet Reuters kan dog samtidig oplyse, at fem af de 54 lande, der har været med til at udarbejde aftalen, ikke har skrevet under endnu.

Det drejer sig om Taiwan, Tyrkiet, Thailand, Colombia og Mauritus.

Reuters skriver dog også, at de lande formentlig også skriver under på aftalen i den nærmeste fremtid.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Onlimited ApS

Erfaren iOS og C# Udvikler

Midtjylland

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet