Vigtig aftale på plads: Fjerner afgifter på masser af it-produkter

Der kan være udsigt til billigere it-produkter, efter at en international aftale om at fjerne import-afgifter er faldet på plads.

Artikel top billede

Afgifter på mere end 200 it-produkter står til at falde bort, efter at 54 medlemmer af World Trade Organization, WTO, netop har indgået en ny aftale om at eliminere afgifterne.

Det skriver World Trade Organization i en pressemeddelelse, hvor det forklares, at medlemmerne repræsenterer store eksportører af informationsteknologi rundt omkring i verden.

WTO's generaldirektør, Roberto Azevêdo, kalder aftalen en milepæl og siger desuden:

"Den årlige handel med disse 201 produkter har en værdi på over 1,2 trillioner dollars (omkring otte billioner kroner, red.) og står for syv procent af den totale globale handel i dag."

"At eliminere afgifterne på handel i denne størrelsesorden vil få en kæmpe betydning. Det vil mulliggøre lavere priser - inklusiv i mange andre brancher, der anvender it-produkter - det vil skabe jobs, og det vil hjælpe med at booste BNP-væksten rundt omkring i verden."

WTO skriver, at alle 161 WTO-medlemmer vil få gavn af aftalen, da de også får adgang til afgifts-fri handel på de markeder, hvor importafgifterne nu frafalder.

Vigtige lande mangler at skrive under

Det fremgår, at blandt andet chips, GPS-systemer, telekommunikations-satellitter og touchskærme vil blive berørt af den nye WTO-aftale.

"Aftalen indeholder også en hensigtserklæring om at arbejde for at tackle andre barrierer i it-sektoren og om løbende at gennemgå listen med produkter for at se, om en yderligere udvidelse kan være nødvendig for at reflektere den fremtidige teknologi-udvikling," oplyser WTO videre.

Nyhedsbureauet Reuters kan dog samtidig oplyse, at fem af de 54 lande, der har været med til at udarbejde aftalen, ikke har skrevet under endnu.

Det drejer sig om Taiwan, Tyrkiet, Thailand, Colombia og Mauritus.

Reuters skriver dog også, at de lande formentlig også skriver under på aftalen i den nærmeste fremtid.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S