Surface kan blive endnu større og tage kampen op med Apples MacBook

Skal den nye Surface fra Microsoft tage kampen om med Apples Macbook? Der er der meget, der tyder på. Intels Skylake og Windows 10 skal danne platformen.

Artikel top billede

Den nye Surface Pro 4 skulle ikke se markant anderledes ud end Surface Pro 3.

Det skyldes blandt andet, at de mange virksomheder og privatpersoner, som har købt docking-grej eller lignende til Pro 3, ikke skal være nødsaget til at købe nyt igen.

Læs også: Microsoft på vej med ny Surface, ny Xbox og flere nye telefoner

Men måske kommer der en markant ændring alligevel. Det bliver i form af større skærm på Surface, mener blandt andre DigiTimes.

Den sidste version af Windows blev lanceret for godt en måned siden, og Intel er endelig kommet på banan med Skylake, der er den sjette generation af Core i-processorerne.

MacBook og ZenBook-kokurrent

Med både software og hardware på plads er det ikke så underligt, at der er begyndt at opstå rygter om et miks mellem dem.

Det skulle ifølge DigiTimes betyde, at Surface kommer i en version med en skærm på 13 eller 14-tommer - den nuværende Pro 3 er på 12-tommer.

Hvad vi skal tænke om en kæmpe tablet i form at en større Surface kommer an tykkelse og vægten, men præcis hvor grænsen går for, hvor stor skærmen på en tablet må være, er nok ved at være nået.

På den anden side kan det være, at Microsoft lægger prioriteten på ydelse og egenskaber som en bærbar computer har.

For der er ingen tvivl om, at en 13- eller 14-tommer Surface kan blive et populært alternativ til en bærbar som MacBook eller ZenBook.

Skylake + Windows 10

Svaret på, hvordan den kommende Surface 4 komme til at se ud kommer vi nok til at vente på indtil oktober, hvor Microsoft afholder en stor konference, hvor der vil blive fremvist ny hardware fra Redmond-farbrikken.

Ud over en opfrisket og eventuelt større version af Surface, bliver det også interessant at se ægteskabet mellem Windows 10 og Intels Skylake-platform.

Der er nemlig egenskaber i styresystemet, der ikke fungerer helt efter planen med de tidligere generationer af processorer. Det handler blandt andet om strømstyring og sikkerhed.

Skylake og Windows 10 begrænser sig selvfølgelig ikke kun til Surface, men bliver også en mulighed for andre producenter, der sender produkter på gaden i efteråret og vinteren.

På Computerworld har anmeldt de forskellige Surface-udgaver, og det vil vi selvfølgelig også gøre, når den nye udgave dukker op.

Læs mere her: Test: Microsoft Surface 3 giver dig lav vægt og lang batterilevetid uden at tømme kontoen

Læs også:

75 millioner pc'er er nu styret af Windows 10

Otte ting du bør vide om Skylake - Intels nye og lynhurtige processorer

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job