Surface kan blive endnu større og tage kampen op med Apples MacBook

Skal den nye Surface fra Microsoft tage kampen om med Apples Macbook? Der er der meget, der tyder på. Intels Skylake og Windows 10 skal danne platformen.

Artikel top billede

Den nye Surface Pro 4 skulle ikke se markant anderledes ud end Surface Pro 3.

Det skyldes blandt andet, at de mange virksomheder og privatpersoner, som har købt docking-grej eller lignende til Pro 3, ikke skal være nødsaget til at købe nyt igen.

Læs også: Microsoft på vej med ny Surface, ny Xbox og flere nye telefoner

Men måske kommer der en markant ændring alligevel. Det bliver i form af større skærm på Surface, mener blandt andre DigiTimes.

Den sidste version af Windows blev lanceret for godt en måned siden, og Intel er endelig kommet på banan med Skylake, der er den sjette generation af Core i-processorerne.

MacBook og ZenBook-kokurrent

Med både software og hardware på plads er det ikke så underligt, at der er begyndt at opstå rygter om et miks mellem dem.

Det skulle ifølge DigiTimes betyde, at Surface kommer i en version med en skærm på 13 eller 14-tommer - den nuværende Pro 3 er på 12-tommer.

Hvad vi skal tænke om en kæmpe tablet i form at en større Surface kommer an tykkelse og vægten, men præcis hvor grænsen går for, hvor stor skærmen på en tablet må være, er nok ved at være nået.

På den anden side kan det være, at Microsoft lægger prioriteten på ydelse og egenskaber som en bærbar computer har.

For der er ingen tvivl om, at en 13- eller 14-tommer Surface kan blive et populært alternativ til en bærbar som MacBook eller ZenBook.

Skylake + Windows 10

Svaret på, hvordan den kommende Surface 4 komme til at se ud kommer vi nok til at vente på indtil oktober, hvor Microsoft afholder en stor konference, hvor der vil blive fremvist ny hardware fra Redmond-farbrikken.

Ud over en opfrisket og eventuelt større version af Surface, bliver det også interessant at se ægteskabet mellem Windows 10 og Intels Skylake-platform.

Der er nemlig egenskaber i styresystemet, der ikke fungerer helt efter planen med de tidligere generationer af processorer. Det handler blandt andet om strømstyring og sikkerhed.

Skylake og Windows 10 begrænser sig selvfølgelig ikke kun til Surface, men bliver også en mulighed for andre producenter, der sender produkter på gaden i efteråret og vinteren.

På Computerworld har anmeldt de forskellige Surface-udgaver, og det vil vi selvfølgelig også gøre, når den nye udgave dukker op.

Læs mere her: Test: Microsoft Surface 3 giver dig lav vægt og lang batterilevetid uden at tømme kontoen

Læs også:

75 millioner pc'er er nu styret af Windows 10

Otte ting du bør vide om Skylake - Intels nye og lynhurtige processorer

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

TD SYNNEX Denmark ApS

Sales Coordinator

Københavnsområdet

JP/Politikens Hus

Klient Tekniker

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Tekniske specialister til ITSM og CMDB til opbygning af Forsvarets nye Digital Backbone

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse