Acer: Fremtiden er Skylake, pc-phones, gamer-telefoner og computere som du selv kan stable.

Reportage: Computere, som du stabler som legoklodser, eller telefoner, der kan være din computer både i lommen og på eksterne skærme. Her er Acers nye produkter på IFA-messen i Berlin.

Artikel top billede

IFA-messen, Berlin: Acer sælger sig selv på selskabets gaming-devices i Predator-serien, men har dog store planer for de mere almindelige pc-brugere.

Sådan lyder det fra Acer-topchef Jason Chen, der på den store IFA-messe i Berlin netop har løftet sløret for flere nye tiltag.

Acer Revo Build er en ny pc opbygget af små firkantede lag, som trådløst forbinder sig med hinanden, når de stables.

Man kan tage hvert enkelt lag i lommen og tilslutte det på kontoret eller hjemme hos sine venner, alt efter hvad man skulle have lyst til.

Jason Chen understreger fra scenen, at Revo Build i høj grad handler om, hvad brugerne vil med det:

"Tell us what you want,. We can build more," siger han.

En blok kan blandt andet være en 1TB harddisk eller et stærkere grafikkort til at give lidt spark til den pentium-processor, som sidder i enheden.

Prisen for en Revo Build bliver på omkring 1.500 kroner for standard-versionen uden ekstra blokke.

Fra smartphone til pc-phone
I endnu et fokus på mobilitet løftede Chen også sløret for, hvad Acer selv kalder virksomhedens første pc-phone.

Den hedder Jade Primo. Mobilen leveres med en docking station, som tilsluttes til skærm, tastatur og mus og vupti, så er din telefon din pc.

Jade Primo er udviklet til Windows Continuum, og skalerer derfor sit output til den device du har tilsluttet den, så mulighederne for en veludviklet løsning er lovende.

Når man som Acer har et stort fokus på gaming pc'er, er det er ikke overraskende, at Intels Kirk Skaugen var med på scenen på IFA i Berlin for at fortælle, at Acer og Intel var en stor del af hinandens fremtid, ligesom alle de nye devices i Predator serien kører med Intels nye Skylake processorer, som vi har skrevet mere om her.

Hvorfor Acer så opgraderede Aspire S7 med Intels Broadwell processorer for få måneder siden, i stedet for at vente på de netop offentliggjorte Skylake processorer, må være et åbent spørgsmål.

Test: Acers flotteste computer har fået bedre processor

Predator skal æde konkurrenterne

Det meste af pressemødet handlede ikke overraskende om Acers Predator serie, der henvender sig til spilentusiaster. I henrykte tonefald lovpriste Acers CEO Jason Chen en lang række produkter som den mobile ekstra køleblæser, som du kan installere i stedet for dit cd-drev, hvis du altså stadig har et.

Det store dyr i Acers åbenbaring er den nye Predator 6 gaming phone, som med 4GB RAM og haptisk feedback, rumblepack for de lidt mindre tekniske i selskabet, og et 21 megapixel kamera skal slå Acer fast på det mobile spilmarked, som den helt store spiller.

En position som Acer trænger til efter et fald i markedsandelen for salg af pc'er.

Læs også: Acer-stifter åbner for salg af Acer: Inviterer interesserede købere til at byde

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Vallensbæk Kommune

    NIS2-konsulent til Digital sikkerhed

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Project Manager

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S