Margrethe Vestagers byttehandel: Krævede oprettelsen af nyt teleskab for Telia-Telenor-fusion

EU vil have fire mobiloperatører i Danmark og ikke kun tre. Derfor var det springende krav fra EU til Telia og Telenor, at der blev etableret en fjerde spiller, hvis de to selskaber skulle fusionere. Det kunne de to selskaber ikke levere.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

EU-konkurrencekommissær Margrethe Vestager har været den helt store bremseklods i sammenlægningen af Telia og Telenor i Danmark.

I en pressemeddelelse fra den danske kommissær fremgår det, at hun ønskede en byttehandel, hvis Telia og Telenor kunne gå sammen.

Byttehandlen handlede om, at hun ville have oprettet en fjerde mobiloperatør i Danmark. 

Læs også: Margrethe Vestager: Telia-Telenor-fusion ville gå ud over kunderne

Dette såkaldte fjerde selskab kunne opstå i tvungne frasalg hos Telia og Telenor på et marked, hvor der allerede står en gigant i form af TDC og det noget mindre 3.

Ville ikke acceptere det

Når nu den store fusion er gået i vasken, kan det kun tolkes på den måde, at Telia og Telenor ikke har accepteret EU's betingelser på en måde, der er tilfredsstillende for EU.

Margrethe Vestager skriver da også direkte i sin pressemeddelelse: 

"Hvad selskaberne tilbød, var ikke tilstrækkeligt til at sikre konkurrencen på det danske telemarked."

Du kan læse EU's bekymringer omkring en fusion i Danmark på EU's hjemmeside, inden Kommissionen for alvor dykkede ned i Telia og Telenors fornuftsægteskab herhjemme. 

Læs også:
Telia og Telenor dropper sammenlægning i Danmark

Telia-topchef: Derfor dropper vi fusion med Telenor: "Vi er ekstremt skuffede

[b]Droppet Telia/Telenor-fusion vil ramme TDC hårdt - men er en kæmpefordel for 3[/b]

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse