Artikel top billede

Dump: Youtube.

NASA er på vej med den første ikke-kommercielle TV-kanal i 4K

Får danske Andreas Mogensen endnu en tur i rumme, kan du følge hans færden i knivskarpe billeder på fjernsynet.

Der er allerede masser af 4K-fjernsyn i butikkerne, men det kniber mere med indhold i den enorme opløsning, som kan være med til at give 4K-skærmen mening.

Men nu byder den amerikanske rumfartsorganisation ind med et godt tilbud.

NASA beretter således, at den første ikke-kommercielle 4K-kanal er på vej i luften.

Det skriver NASA på sin hjemmeside.

Videomaterialet skal blandt andet give et indblik i arbejdet på rumstationen ISS, så får danske Andreas Mogensen endnu en tur, kan man følge hans færden i knivskarpe billeder.

Projektet bliver gennemført sammen med selskabet Harmonica, der bygger infrastruktur til videodistribution.

Læs mere: 4K-revolutionen: Her kan du rent faktisk få 4K-indhold til dit fjernsyn

Det starter i USA

NASA er i dialog med blandt andet kabel-tv-selskaber om at gøre kanalen tilgængelig for seerne, men indholdet vil også blive streamet via nettet.

I første omgang er det dog kun de amerikanske tv-kiggere, der kan få glæde af billederne i 4K, men NASA udelukker ikke muligheden for, at Europa også kommer med på tv-siden.

Hvis du vil se optagelserne via nettet, skal der nok lidt kapacitet til på linjen.

Har allerede 4K-indhold

Kanalen kan ifølge NASA både vise ægte 4K-indhold, det vil sige indhold, der er optaget med 4K-udstyr, og videoindhold, der er flyttet op i den høje opløsning via softwareoptimering.

Du kan følge med i udviklingen på NASA's tv-side.

4K-opløsningen er ikke et helt nyt område for NASA.

I sommerferien begyndte rumorganisationen at lægge videoer i 4K-opløsning og med 60 billeder per sekund ud på YouTube.

Læs mere her: YouTube leger med ekstrem opløsning til dine videoer

Videoerne kræver dog et solidt grafikkort og en heftig internetforbindelse.

Læs også:
Test: 4K-skærm fra Samsung er en fryd for øjet

365 gigapixel: Sådan optager man billeder i ekstremopløsning




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere