Taxa-direktør: Uber kan ikke noget, som taxabranchen ikke har været i stand til i fem år

Interview: Efter Ubers ankomst har et dansk taxa-selskab fået halveret sine app-bestillinger, men alligevel hævder selskabet, at Uber ikke bidrager med nævneværdig innovation.

Artikel top billede

Der er opbrud i den danske taxabranche, som i øjeblikket udfordres af en række nye app-drevne koncepter.

Her er amerikanske Uber, der sidste år stormede ind på det danske taxa-marked, den største og mest markante udfordrer. 

Mens et af de mest lovende alternativer til Ubers populære app herhjemme har været appen Drivr, der gennem et samarbejde med det københavnske taxaselskab Taxi 4x27 har leveret en Uber-lignende oplevelse.

Skilsmisse skaber ny konkurrent

Men i sidste uge kom det frem, at Drivr har opsagt samarbejdet med Taxi 4x27 efter en periode med samarbejdsvanskeligheder mellem de to selskaber.

Drivrs app er dog stadigvæk aktiv i København og tilbyder nu i stedet et limousine-lignende transport-tilbud via et samarbejde med en limousine-tjeneste.

De billigste vogne koster det samme som en almindelig taxa, mens de mere eksklusive vogne er dyrere.

Skillsmissen mellem taxabranchen og Drivr betyder dermed, at endnu en udefrakommende spiller har meldt sig i kampen om det danske taxamarked, der udover Uber og nu Drivr også kæmper mod apps som Blaffer og Haxi.

Samarbejder med stor taxa-app

Samtidig har Taxi 4x27 valgt at indlede samarbejde med den tyske taxa-app taxi.eu, der samler etablerede taxaselskaber i mere end 100 forskellige europæiske byer.

"Bruddet med Drivr betyder, at vi må opgive nogle af de oprindelige visioner, der lå til grund for vores samarbejde. Til gengæld er vi nu blevet en del af europas største taxa-app, som jeg mener stort set kan det samme som både Uber og Drivr," siger Thomas Petersen, der er administrerende direktør for Taxi 4x27.

Uber har jo stor succes med at digitalisere taxa-bestillingen via en app, og nu er jeres samarbejde med Drivr gået skævt. Hvad mener du bør være taxa-branchens svar på den digitale udfordring, der kommer fra Uber? 

"Uber kalder sig selv for banebrydende og disruptive, og hvad ved jeg. Men ret beset kan de ikke noget, som taxabranchen i Danmark og resten af Europa ikke har kunne de sidste fem år. Uber var kun nyskabende i USA. Allerede i 2010 havde vi en app, der kunne det samme og året efter, havde de andre danske taxaselskaber det også." 

Uber har snart været i Danmark i et år. Hvor kraftigt har I kunne mærke konkurrencen fra Uber?

"Der er jo helt åbenlyst nogle kunder, der er forsvundet fra os og branchen som helhed, og det er naturligvis noget, som vi mærker.  Det er svært at sætte tal på, hvor mange kunder vi har mistet. Men vi kan i hvert fald se, at da vi før Ubers entre startede vores samarbejde med Drivr, der havde vi mellem 8.000 og 10.000 ture om måneden via appen. Men da vi afbrød samarbejdet i sidste uge var det faldet til lige under 4.000," siger Thomas Petersen.

Men hvad er din forklaring på Ubers succes?

"En del af forklaringen er, at mange mennesker ikke ved, at taxabranchen allerede har apps, der minder om Ubers. Men jeg mener også, at Ubers succes i høj grad bygger på, at de kan sænke priserne, fordi de ikke spiller efter samme regler som resten af branchen. Samtidig har de så mange penge, at de mere eller andre kan købe sig til nye brugere ved at tilbyde, at du som ny bruger får den første tur til en pris, der næsten er gratis."

Men hvad skal jeres strategi så være fremadrettet. Skal I bare sætte jer ned, krydse fingre og håbe på at Uber bliver forbudt? 

"Jeg tror ikke på, at Uber kan forbydes, og jeg mener heller ikke, at Uber skal forbydes. Til gengæld mener jeg, at vi skal have et nyt regelsæt, der sikrer, at Uber og taxabranchen får de samme vilkår. Helt konkret ønsker jeg en sikkerhed for, at alle Uber-chauffører betaler skat og har tilladelse til at køre taxa, mens jeg samtidig mener, at det skal være lettere etablere sig som taxavognmand," siger han.

Thomas Petersen mener desuden, at en liberalisering af taxalovgivningen bør åbne for, at det bliver bedre mulighed for at taxaselskaberne kan konkurrere med hinanden på både pris og serviceniveau.

Kritik af taxa-service

Efter lanceringen af Uber har kritikken af service-niveauet i etablerede taxabranche været tiltagende. Hos Uber har brugerne mulighed for give karakterer til chaufførerne, og efterfølgende udelukke chauffører med dårlige karakterer fra systemet. 

Ifølge Thomas Petersen giver taxiloven dog ikke de etablerede taxaselskaber samme muligheder for at udelukke chauffører med dårlige karakterer. 

Men for nylig indgik Taxi 4x27 et samarbejde med hotel- og restaurationsbranchens organisation, Horesta, der har til mål at højne serviceniveauet i taxabranchen. 

Ifølge Thomas Petersen er samarbejdet dog ikke direkte foranlediget af den skærpede konkurrencesituation, som Uber har skabt. 

"Uber siger altid, at servicen er for dårlig i taxa-hvervet, når de kommer ind på et nyt marked. Det var også tilfældet i USA, hvor Uber blev etableret, men jeg mener ikke, at taxi-servicen i Europa er så ringe, som den var i USA. Selvfølgelig kan den altid blive bedre, men jeg mener ikke, at Ubers service er bedre," siger han.

Læs også:
Danske taxachauffører i demonstration: Derfor vil vi have Uber for en dommer

Post Danmark om trussel fra Uber: Sådan vil vi modstå konkurrencen 

Vi giver dig svar på syv centrale spørgsmål om Uber

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS