Kæmpe undersøgelse afslører it-chefens helt store udfordring - og måden den skal tackles på

It-organisationerne og it-cheferne presses til det yderste af krav om øget digital innovation og en gennemgribende digitalisering af virksomhederne. Der er kun én vej frem, mener Gartner.

Artikel top billede

I en tid, hvor digital innovation er et af de helt store mantraer i mange virksomheder, bliver det mere og mere tydeligt, at fastlåste driftsmodeller og forretningsmodeller ikke holder, og at der er behov for mere fleksible modeller.

Den erkendelse begynder nu for alvor at slå igennem hos it-chefer og CIO'er, skriver analysefirmaet Gartner om resultaterne fra den årlige CIO survey, hvor 2.944 it-chefer fra 84 lande har svaret på spørgsmål om deres prioriteringer i 2016.

Platforme skal redde virksomhederne

Hovedkonklusionen fra Gartners side er, at man bør skifte til at et mindset, hvor det handler om at bygge platforme, der kan være fundamentet under virksomheden fremadrettet.

"... det er tydeligt, at den digitale virksomhed er en realitet nu, og det forventes at være en signifikant del af det at opnå konkurrencemæssige fordele og differentiering ved hjælp af information og teknologi," skriver Gartner.

Læs også: Mød Danmarks fem bedste CIO'er - når innovationen er brændstoffet

Analysefirmaet vurderer, at mange virksomheder allerede er i gang med at gentænke deres forretnings- og driftsmodeller, og at en del af den bevægelse er, at vi ser færre fastlåste systemer og et øget fokus på platforms-tankegangen.

"En platform giver virksomheden et fundament, hvor ressourcer kan samles - nogle gange meget hurtigt og midlertidigt, nogle gange på en relativ fast måde - for at skabe værdi," lyder definitionen fra Gartner, der her taler om platforme i bredest mulige forstand, hvor det handler lige så meget som mennesker og kompetencer som teknologi.

"Teknologifolk har længe anerkendt mulighederne med platforms-tilgange til informations- og teknologi-arkitekturer. Det nye er, at platforms-dynamikker bliver anvendt til at skabe værdi i alle aspekter af virksomheden," forklarer Gartner.

It-chefer: Vi mangler gode folk

Den globale CIO-undersøgelse viser også, at næsten 40 procent af respondontenterne i dag har taget hul på konceptet med bimodal it, hvor it-organisationen skal kunne arbejde i flere tempi på samme tid, så både den digitale innovation og den klassiske it-drift får de bedst mulige vilkår.

Læs også: Her er it-organisationen delt op i to afdelinger med 25 ansatte i hver

En af de helt store udfordringer, som mange it-chefer står med, er ifølge undersøgelsen manglen på de rette folk.

Faktisk viser undersøgelsen, at hele 65 procent af it-cheferne mener, at der er en talent-krise i verden, og at det er en af de primære barrierer for at kunne opnå succes.

Også her bør platforms-tankegangen komme i spil, mener Gartner:

"Det er tid til at begynde at tænke på talent som en platform og innovere ud fra det. CIO'er skal anskue digitale talenter som noget, der rækker videre end it-organisationens grænser og også virksomheens grænser," lyder det fra Gartner, der blandt andet anbefaler, at man begynder at overveje samarbejder med universiteter, indfører job-rotation og nye mentor-ordninger.

Læs også:

Mød Danmarks fem bedste CIO'er - når innovationen er brændstoffet

Derfor taler alle it-folk pludselig om DevOps - og derfor kan du brænde nallerne på netop DevOps

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Capgemini Danmark A/S

    Management Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Projektleder / Technical Delivery Manager – Dataplatform og Digitalt Fundament

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune