Ny Facebook-funktion vil scanne alle telefonens billeder på jagt efter ansigter

Facebook er i gang med at teste en ny app, der via avanceret ansigtsgenkendelse løbende vil gennemgå din telefons foto-mappe for billeder af dine venner - og forsøge at få dig til at dele billederne.

Artikel top billede

Vi deler allerede rigtigt mange billeder på Facebook, men Facebook vil gerne have, at vi deler endnu flere.

Selskabet er derfor i fuld gang med at teste en ny feature med navnet 'Photo Magic,' som løbende skal scannne foto-mappen på din smartphone for at se, om der er billeder af dine venner.

Tjenesten bygger på en avanceret ansigtsgenkendelse, der via forskellige algoritmer vil være i stand til at genkende Facebook-venner i telefonens lokale billed-mappe.

Finder funktionen nye billeder af dine Facebook-venner i foto-mappen, vil den pushe en meddelelse frem til brugeren om, at de pågældende billeder ligger i mappen.

Opfordrer til at dele straks

Den vil samtidig straks opfordre brugeren til at sende billedet til de pågældende - og nu genkendte - venner via Facebook Messenger via en indbygget funktion, som betyder, at brugeren ikke behøver åbne hverken Facebook-app'en eller Messenger-app'en for få delt billeder.

Ifølge Facebook bliver der delt mere end ni milliarder billeder via Facebook Messenger hver måned, og det er således selskabets hensigt at gøre delingen af billeder 'nemmere' for brugerne.

På Android-telefoner vil 'Photo Magic'-app'en scanne billederne straks de er blevet taget. Det betyder, at Android-brugerne vil blive anmodet om at sende de pågældende billeder til personerne på billeder umiddelbart efter, at det er blevet taget.

Når det gælder iOS vil processen blive en smule langsommere, da Apple er mere restriktiv, når det gælder de forskellige apps mulighed for at scanne efter billeder.

Facebook er i færd med at teste løsningen i Australien. Det er hensigten, at den inden længe skal udrulles i USA og senere i resten af verden.

For tiden er det ikke sandsynligt, at 'Photo Magic' i app'ens nuværende form vil komme til Europa, da EU har forbudt løbende og automatisk scanning af ansigter uden at brugerne aktivt tilvælger det.

En hel stribe af de store teknologi-selskaber er langt fremme i udviklingen af teknologier til ansigtsgenkendelse.

Microsoft har således udviklet 'Windows Hello,' der gør, at du med en computer med et avanceret kamera kan logge ind på en computer via ansigtsgenkendelse.

Systemet er så avanceret, at det kan kende forskel en-æggede tvillinger, viste en test i sensommeren.

I Kina bliver der i samme boldgade eksperimenteret med ansigtsgenkendelse i hæveautomater. Det kan du læse mere om her.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Forsvarets Cyberdivision søger SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Stamdatakoordinator

    Københavnsområdet

    Skal lukkes AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Teamleder til AL Sydbanks GDPR & Tech Regulation i Aabenraa

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura