Ny Facebook-funktion vil scanne alle telefonens billeder på jagt efter ansigter

Facebook er i gang med at teste en ny app, der via avanceret ansigtsgenkendelse løbende vil gennemgå din telefons foto-mappe for billeder af dine venner - og forsøge at få dig til at dele billederne.

Artikel top billede

Vi deler allerede rigtigt mange billeder på Facebook, men Facebook vil gerne have, at vi deler endnu flere.

Selskabet er derfor i fuld gang med at teste en ny feature med navnet 'Photo Magic,' som løbende skal scannne foto-mappen på din smartphone for at se, om der er billeder af dine venner.

Tjenesten bygger på en avanceret ansigtsgenkendelse, der via forskellige algoritmer vil være i stand til at genkende Facebook-venner i telefonens lokale billed-mappe.

Finder funktionen nye billeder af dine Facebook-venner i foto-mappen, vil den pushe en meddelelse frem til brugeren om, at de pågældende billeder ligger i mappen.

Opfordrer til at dele straks

Den vil samtidig straks opfordre brugeren til at sende billedet til de pågældende - og nu genkendte - venner via Facebook Messenger via en indbygget funktion, som betyder, at brugeren ikke behøver åbne hverken Facebook-app'en eller Messenger-app'en for få delt billeder.

Ifølge Facebook bliver der delt mere end ni milliarder billeder via Facebook Messenger hver måned, og det er således selskabets hensigt at gøre delingen af billeder 'nemmere' for brugerne.

På Android-telefoner vil 'Photo Magic'-app'en scanne billederne straks de er blevet taget. Det betyder, at Android-brugerne vil blive anmodet om at sende de pågældende billeder til personerne på billeder umiddelbart efter, at det er blevet taget.

Når det gælder iOS vil processen blive en smule langsommere, da Apple er mere restriktiv, når det gælder de forskellige apps mulighed for at scanne efter billeder.

Facebook er i færd med at teste løsningen i Australien. Det er hensigten, at den inden længe skal udrulles i USA og senere i resten af verden.

For tiden er det ikke sandsynligt, at 'Photo Magic' i app'ens nuværende form vil komme til Europa, da EU har forbudt løbende og automatisk scanning af ansigter uden at brugerne aktivt tilvælger det.

En hel stribe af de store teknologi-selskaber er langt fremme i udviklingen af teknologier til ansigtsgenkendelse.

Microsoft har således udviklet 'Windows Hello,' der gør, at du med en computer med et avanceret kamera kan logge ind på en computer via ansigtsgenkendelse.

Systemet er så avanceret, at det kan kende forskel en-æggede tvillinger, viste en test i sensommeren.

I Kina bliver der i samme boldgade eksperimenteret med ansigtsgenkendelse i hæveautomater. Det kan du læse mere om her.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S