Rigspolitiets CSC-skandale griber om sig - flere offentlige instanser kan blive undersøgt af Rigsrevisionen

Statsrevisorerne skal se på Rigspolitiets manglende udbud af million-kontrakter. Flere offentlige CSC-kunders it-kontrakter kan ende foran Rigsrevisionen.

Artikel top billede

Sagen om Rigspolitiets brud på udbudsreglerne tiltrækker sig mange øjne på øverste niveau.

Folketingets retsudvalg stillede spørgsmål til justitsminister Søren Pind om sagen i december, og nu skal statsrevisorerne diskutere sagen.

Det kan ende med at Rigsrevisionen undersøger flere offentlige instanser med kontrakter med CSC.

Sagen kort

Sagen tog sin begyndelse, da Computerworld 1. december afslørede, at Rigspolitiet i årevis har fornyet en række millionkontrakter med CSC uden de lovpligtige udbudsrunder, som skal sikre den bedst mulige pris.

Siden 1996 har ingen andre virksomheder haft mulighed for at byde på opgaven.

Og det er ulovligt, mener flere eksperter.

Den vurdering har konstitueret direktør for Rigspolitiets Koncern IT, John Vestergaard dog ikke ønsket at forholde sig til.

Den modvillige minister

Justitsminister Søren Pind (V) ønskede heller ikke at forholde sig til sagen, da Computerworld henvendte sig i december.

Det er han siden blevet nødsaget til at gøre alligevel, da Alternativets retsordfører, Josephine Fock på baggrund af Computerworlds afsløringer i et skriftligt spørgsmål til justitsministeren beder ham om at forholde sig til sagen.

Det kan du læse mere om her: Sag om manglende it-udbud i Rigspolitiet lander på justitsminister Søren Pinds bord

Det lyder underligt

Statsrevisor for Det Konservative Folkeparti, Lars Barfoed mener ligesom Josephine Fock, at sagen er værd at se nærmere på.

"Jeg synes, at det lyder underligt, at det skulle forholde sig sådan, at Rigspolitiet ikke overholder udbudsreglerne. Derfor har jeg i første omgang spurgt Rigsrevisionen, om den kender til det, som Computerworld har beskrevet og bedt om at få Rigsrevisionens bemærkninger, så jeg kan drøfte dem med de andre statsrevisorer næste gang vi mødes," fortæller Lars Barfoed.

Der kan være et mønster

Men Rigspolitiets lovbrud er ikke en enlig svale.

Computerworld har tidligere beskrevet, hvordan Skat ikke har haft en række kontrakter med CSC i udbud siden 1996. Forklaringen fra Skat er næsten ord til andet den samme som forklaringen fra Rigspolitiet.

Kontrakterne blev overtaget af CSC med opkøbet af det statslige it-selskab Datacentralen i 1996, systemerne er forældede, og der er ikke nok systemdokumentation fra CSC til, at man kan udarbejde udbudsmateriale.

Den systemdokumentation har Rigspolitiet og Skat først bedt om i henholdsvis 2014 og 2015. Næsten 20 år efter CSC overtog kontrakterne med opkøbet af Datacentralen.

Det kan du læse mere om her: Skat har brudt loven i 19 år: Har underskrevet million-kontrakter med CSC i årevis uden at sende ordrerne i udbud

Rigsrevisonen kan undersøge flere CSC-kunder

Noget tyder altså på, at der kan være tale om et generelt problem hos offentlige instanser, som har systemer, der blev driftet af Datacentralen.

Som udgangspunkt vil Lars Barfoed først til se nærmere på Rigspolitiet.

"Nu vil jeg høre Rigsrevisionens bemærkninger til den konkrete sag med Rigspolitiet. Hvis der er noget om sagen, skal den undersøges."

Men på baggrund af Computerworlds oplysninger om Skat, mener Lars Barfoed, at der kan være grundlag for en større undersøgelse.

"Hvis der er et generelt mønster om, at statslige institutioner ikke laver udbud på kontrakter fra den tid, er det værd at overveje at lave en tværgående undersøgelse."

Det vil i så tilfælde være Rigsrevisionen, der skal se nærmere på, om der er et mønster.

Statsrevisorerne mødes næste gang 27. januar, og Computerworld følger selvfølgelig op på sagen.

Læs også: Eksperter om Rigspolitiets CSC-kontrakter: Det er et klart brud på loven

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect